Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa seyahat haritası koyu kırmızıya boyandı!

Covid-19 seyahat haritasında Avrupa'nın tamamı koyu kırmızıya boyandı.

  • Reklam
Avrupa seyahat haritası koyu kırmızıya boyandı!
04 Şubat 2022 - 09:39
Reklam
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından  her perşembe güncellenen seyahat haritasına göre, koyu kırmızı çok yüksek riskli, kırmızı yüksek, turuncu orta düzeyde, yeşil ise düşük düzeyli enfeksiyon riskli ülkeleri simgeliyor.

AB üyesi ülkelerinin bu renk kodlarına göre seyahat tedbirleri aldığı seyahat haritasında Avrupa'daki tüm ülkelerin koyu kırmızı renkte olduğu görüldü. Haritadaki duruma ilişkin yayınlanan raporda, son beş haftadır vaka sayılarının çok yüksek oranda arttığı, buna rağmen ölüm oranlarının stabil seyrettiği belirtildi. En çok vakanın 50 yaşın altındakilerde görüldüğünün ifade edilidiği raporda vaka bildirim ve ölüm oranlarının gelecek iki hafta içinde artmasının beklendiği aktarıldı.


Omicron ve Delta varyantlarının bazı ülkelerde ortak dolaşımda olduğu, Omicron'un hızla yayılmaya devam ettiği ve Avrupa ülkelerinin Omicron dalgasının farklı aşamalarında olduğu da kaydedilirken Avrupa ülkeleri, vaka sayılarındaki artışa rağmen Omicron'un hafif semptomlarla atlatılması ve yüksek aşılama oranları nedeniyle salgın tedbirlerini birbirine ardına sonlandırıyor.


Avrupa'da yetişkinlerin yüzde 81'i, tüm nüfusun yüzde 70'i tam aşılanmış, yetişkinlerin yüzde 52'si, tüm nüfusun yüzde 42'si takviye dozu da almış durumda.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum