• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy: ''80 yılda yapılan yanlışları düzeltiyoruz''

NTV'de canlı yayına konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''80 yılda yapılan yanlışları düzeltiyoruz''
19 Eylül 2022 - 12:04
Reklam
Geçen yıl restorasyona alınan Kız Kulesi'nin sosyal medyada paylaşılan mevcut görüntülerinin tartışma yarattığını belirten Bakan Ersoy 40'lı yıllarda çıkan yangın sonrasında restorasyona alındığını ve kullanılan beton malzemeden dolayı yapıya yük bindiğini kaydetti.

Marmara Denizi'nde bir hortum çıkması durumunda kuleyi alıp götüreceğini öngördükleri için restoran sürecini başlattıklarını ve birçok uzman isimle çalışmalar yürüterek bünyelerine dahil ettiklerini kaydeden Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Betonarme bölüm özgün malzemeyle yeniden yapılıyor. Yapılacakları basın lansmanıyla Eylül 2021'de anlattık. Özgün duvarları yıkılması, aslını koruyoruz. Denizin altında da binayı etkileyen boşluklar vardı. Hocalar acilen müdahale edilmesini raporladılar. Biz de özgün şeklini koruyarak restorasyon sürecine başladık. Sürecine girildiğinde kolonlar kirişlerin birbirine bağlı olmadığını ya da deniz kumunun kullanıldığını gördük. Süreç de bu yüzden uzadı. 80 yılda yapılan yanlışları düzeltiyoruz ve bittiğinde de Müzekart'ın geçerli olduğu bir işletme olacak.''


Yaz turizminde Türkiye'nin krizden etkilenmediğinin altını çizen, Galataport'un devreye girmesiyle de Türkiye'nin çok büyük bir atağa geçtiğini vurgulayayarak iş makinelerinin peri bacalarını yıktığı ana ait görüntülerle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy kaçak yapısı yıkılanların Peribacaları konusunda dezenformasyon yaptığını belirterek şunları söyledi:


''Yeni güzergah tarla yolunun genişletilmesi. Bölgede şu ana kadar 400'den fazla kaçak yapı yıktık. UNESCO mevcut yolun kapatılması için yazı gösterdi. Mevcut yolun altında höyükler, yeraltı şehirleri var.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum