• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan yangın afet bölgesindeki otellerle ilgili önemli açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi'ndeki bir otelde turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan yangın afet bölgesindeki otellerle ilgili önemli açıklama
20 Ağustos 2021 - 18:42
Reklam
Toplantının ardından yaptığı açıklamada, özelikle turizm bölgelerinde, kıyı bölgelerinde önce yangın şeklinde başlayan ardından da Karadeniz'de sel felaketine dönüşen afetle karşı karşıya kaldıklarını, kıyı kentlerdeki turizm bölgelerinde özellikle otel yatırımcılarının finansmanlarıyla ilgili bir sıkıntı oluştuğunu aktaran Bakan Ersoy, Bankalar Birliğiyle bir görüşme yaptıklarını ve Bankalar Birliği'nin bu ay yapılacak toplantısını yangın afetinden en çok etkilenen Marmaris bölgesinde yapma kararı aldığını söyledi.

Marmaris'teki önde gelen otel yatırımcılarını ve turizm işletmelerinin sahiplerini de toplantıya davet ettiklerine değinen Bakan Ersoy Ağustos ayından itibaren ölü sezon denilen dönemdeki kredi ana para ve faizleriyle ilgili nasıl bir yapılandırma yapabileceği 2023 ve sonrasına nasıl ötelenebileceği gibi bankacılarla nasıl esnek çalışabilecekleriyle ilgili fikir birliğinde olduklarını söyledi.


Bu bağlamda gerekli çalışmaları yapıp hızlı şekilde hayata geçireceklerini ve ihtiyaç sahiplerini ihtiyaç bazında, firma bazında bankaların tek tek çalışarak destek olacaklarını belirten Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Türkiye'de en çok turizm finansmanı yapan bankaların genel müdürleri ve işletme sahipleri de toplantıda yer aldı. Başta Marmaris olmak üzere, yangın afet bölgesi kapsamındaki otellerin başvurularını bankalarımız Bankalar Birliğinin de görüşleri doğrultusunda tekrar yapılandıracaklar. Esnek şekilde bu dönemi atlatmalarını el birliğiyle sağlayacağız inşallah. Marmaris bölgesi yangından en çok etkilenen yerlerden birisi ama burada hayat normale döndü. Biz Turizm Geliştirme Ajansı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Marmaris'e tanıtım anlamında öncelik veriyoruz. Yeni tanıtım filmlerimizi devreye alıyoruz. Hem Türkiye'de hem mevcut dış pazarlarında bu tanıtıma hızlı şekilde başlıyoruz. Öncelikli olarak dijital pazarlarda ama önümüzdeki sezon için Marmaris için pazar çeşitlemesi çok çok önemli. Dalaman Havalimanı için çok çok önemli. Bu bağlamda Ege'ye özel tanıtımları Dalaman'a, Marmaris'e yönelik ayrı tanıtım destekleriyle 2022 ve 2023 boyunca da turizm geliştirme ajansımız devam edecek. Marmaris'teki turist profilimizi çeşitlendirmek üzerine yapacağız bunları. İki hafta sonra biz tekrar bölgede hem ticarette hem de turizmde ön planda olan yatırımcıları, yerel yönetimler ve kamu idareleriyle birlikte Marmaris'e yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi onlarla beraber yazacağız. Hızlı şekilde de bu yeni hikayeyi hayata geçirerek Marmaris'in eskiden olduğu kadar Türkiye'nin en güçlü ve en popüler turizm bölgesi olmasını gerçekleştireceğiz diye düşünüyorum.''


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da toplantının iyi ve hayırlı geçtiğini belirterek, bu süreci hızlı şekilde sonuçlandıracaklarını dile getirdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum