Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakanlık lüks çadır ve karavan turizmi için harekete geçti

Lüks çadır turizminin önemli bir alternatif turizm türü olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuyla ilgili yasal altyapının oluşturulduğunu, usul ve esaslar hakkında da çalışmaların sürdüğünü söyledi.

  • Reklam
Bakanlık lüks çadır ve karavan turizmi için harekete geçti
21 Haziran 2022 - 01:32
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması üzere TBMM Başkanlığı’na bir önerge veren CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, karavan ve çadır turizminin pandemi ile birlikte yükselen değer haline geldiğini vurgulayayarak lüks karavan ve çadır turizmini barındıran alternatif turizmin planlı gelişmesi noktasında Bakanlığın atacağı adımların neler olduğunu sordu.

Lüks çadır, çadır ve karavan alanı yapılması ve işletilmesine ilişkin değişiklikleri içeren 18 Temmuz 2021 tarihli Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Bakan Ersoy soru önergesine verdiği cevapta uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında gerekli çalışmaların Bakanlık tarafından sürdürüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:


''Kanun değişikliği ile ilk defa yasal altyapısı oluşturulan bu turizm ürününe ilişkin Kanun değişikliği 28 Temmuz 2021 tarihinde yayımlandığından, Kanun değişikliği doğrultusunda uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında Bakanlığımız çalışmaları devam etmektedir. Kanun maddesinde belirtildiği gibi Bakanlığımızca belirtilen süre içerisinde başvuruda bulunan konaklama tesislerine basit konaklama turizm işletmesi belgesi verilecektir. İzmir ili kapsamında Bakanlığımızca yürütülen plan ve proje çalışmalarında da bu tarz alternatif turizm türlerini geliştirmek adına araştırmalar yapılmaktadır. Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Turizmi Teşvik Kanunu’na eklenen Geçici Madde 11 ile belediyeler tarafından düzenlenen işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyette bulunan konaklama tesislerine bir yıl içerisinde Bakanlığımızdan belge alma yükümlülüğü getirilmiştir.''


Geçen yıl yapılan değişiklikte de çadır turizmindeki tesislere ilişkin çerçevenin de belirlendiğini kaydeden Bakan Ersoy cevabında şunları kaydetti:


''3621 sayılı Kanuna uygun olmak kaydıyla, yerleşim tasarım ve yönetim planı ile koşulları belirlenen, doğal çevre ile uyumlu, kalıcı yapı içermeyen, gerekli güvenlik tedbirleri alınan iyi donanımlı lüks çadırlarda gelişmiş hizmet sunan geçici lüks çadır tesisleri yapılması amacıyla kiralama yapılabilir. Tesis kapsamında yapılacak her türlü ünite, temelsiz ahşap platform üzerine, mümkün olan en az müdahaleyle, çevre dostu çadır malzemesi kullanılarak ve doğal ekosisteme uygun olarak yapılır. Bakanlığın belirlediği kriterlere uygun yapılmayan ve turizm işletmesi belgesi almayan tesisler işletmeye açılamaz. Sözleşmelerine aykırı olarak Bakanlığın belirlediği kriterlere uygun yapılmayan tesislerin kira sözleşmeleri feshedilir ve taşınmazın tahliyesi sağlanır.''

Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Tokalak konuyla ilgili Turizm Haber Merkezi'ne yaptığı değerlendirmede şunları aktardı:

“Türkiye'de pandemi ile birlikte çadır ve karavan kamp turizmi çok büyüdü. Önceden Türkiye’ye yurtdışından pek karavan gelmezdi. Şimdi birçok firma satmak için getiriyor. Fiyatları da 400 ile 500 bin lira civarında. Son iki yılda karavan sayısı beşe altıya katlandı. Türkiye’deki kamping çok sınırlı. Bununla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı bir genelge hazırlıyor. Valilik ve belediyelere kamping açmak isteyenlere yardımcı olmaları için talimat gönderecek. Daha detaylı ve kapsamlı bir genelge olacak. Lüks çadır turizmi ile de daha çok otel işletmeleri ilgileniyor. Glamping dediğimiz lüks kampçılık, büyümesini beklediğimiz alanlardan biriydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı teşvik kararı aldı. Bu da bu alanda yatırım yapmak isteyenlere olumlu yansıdı. Küçük yatırımcıların çok büyük sermaye gerektirmeden yatırım yapabilecekleri bir alan.''
Bakanlığın bir kapasite analiz çalışması olduğunu kaydeden Tokalak ayrıca Türkiye’de glamping yapılacak alanlar tespit edilip yatırımcılarla paylaşılması durumunda bu konudaki erişim ve mevzuat konusunda da biraz daha teşvik verilirse çok ciddi bir yatırım talebi geleceğini bu alanda çok büyük bir potansiyel olduğunu söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum