Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Baraj havzasına yapılacak otele İBB Meclisi'nden onay!

Çatalca'da 56 dönümlük araziye yapılacak otele İSKİ itiraz etti ancak itiraz çoğunluktaki AKP-MHP oyları ile reddedildi.

  • Reklam
Baraj havzasına yapılacak otele İBB Meclisi'nden onay!
20 Ocak 2022 - 16:33
Reklam
Çatalca Ferhatpaşa Mahallesi'nde özel şahıs mülkiyetindeki 56 bin 302 metrekarelik boş durumdaki parselin geçtiğimiz yıl şubat ayında İBB Meclisi kararı ile değiştirilen imar planına göre araziye park ve dinlenme alanı, ilköğretim okulu, özel sağlık tesis alanı, turizm tesisi alanı ve yol fonksiyonları verilirken plan değişikliğinde otel için ayrılan bölümde emsal (inşaat hakkı) 0.50, yükseklik 6 kat olarak belirlendi.

İmar planına göre özel hastane için ayrılan bölümün emsal oranı 0.40, yükseklik sınırı 5 kat olarak düzenlenirken Büyükçekmece Gölü Havzası Uzun Mesafe Koruma Alanı sınırları içinde kalan parsele ilişkin plan değişikliği kararı o dönem AKP-MHP grubunun oyları, CHP-İYİ Parti grubunun muhalefeti ile geçti.


Plan askıya çıkarıldığında İSKİ'nin itirazı karara bağlanmak üzere İBB Meclisi'nin Ocak ayı oturumlarında gündeme alınırken İSKİ’nin itirazında eski planda parselin 0.50 yapılaşma koşullarında, konut, okul, park ve yol alanında kaldığı aktarılarak yapılan değişiklik ile okul, özel sağlık tesisi ve emsal 0.50 yapılaşma değerinde turizm alanı şeklinde düzenleme yapıldığı kaydedildi. 2019 tarihli Büyükçekmece Baraj Gölü Havza Koruma Planı gereği turizm alanında emsal değerinin 0.25'i aşamayacağı ancak plan değişikliği ile 0.50 emsal hakkı verilerek yapılaşma sınırının aşıldığı kaydedilerekn Büyükçekmece Gölü Havza Koruma Planı gereği koruma alanı sınırlarının plana işlenmediğine de dikkat çekildi.


Yapılan itirazda havza koruma planı hükümlerine göre  planın revize edilmesi gerektiği vurgulanırken AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile İSKİ'nin itirazı reddedildi. CHP-İYİ Parti grubu ret kararına katılmadı ve böylelikle Büyükçekmece Gölü Baraj Havzası'nda otel inşaatının önü açılmış oldu.


Geçtiğimiz yıl şubat ayında İBB Meclisi kararı ile imar planı değiştirilen Çatalca Ferhatpaşa Mahallesi'nde özel şahıs mülkiyetindeki 56 bin 302 metrekarelik boş durumdaki parselin sahibi ise iş insanı Yılmaz Küçükçalık.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum