Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sinpaş Kızılbük GYO Marmaris'te talan ve işgalde sınır tanımıyor!

Sinpaş Kızılbük GYO'nun keyfi olarak şantiye girişi olarak belirlediği alanda Marmaris Kent Konseyi öncülüğünde bölgede yaşayan vatandaşla tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

  • Reklam
Sinpaş Kızılbük GYO Marmaris'te talan ve işgalde sınır tanımıyor!
14 Ekim 2021 - 00:38
Reklam
Geçtiğimiz yaz aylarında bölgede yaşanan orman yangınlarının hemen ardından, Sinpaş GYO'nun Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla Marmaris'e bağlı Kızılbük’teki otel ve devre mülk projesi için ÇED Gerekli Değildir kararı çıkmıştı.

Milli Park statüsünde olan ve hiçbir resmi tahsis yapılmadığı halde Sinpaş GYO tarafından şantiye alanından yaklaşık bir km öteye bir kapı konulduğuna, böylelikle şantiye alanında olan bitenin Marmaris halkından gizlendiğine ve kıyıların halka yasal olmayan bir şekilde kapatıldığına dikkat çeken Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin Marmaris'te Sinpaş Kızılbük GYO tarafından projelendirilen ve yapımı tüm yaz boyunca inşaat yasaklarına rağmen devam eden inşaat için verilen ÇED gerekli değildir kararının iptali amacıyla Marmaris Kent Konseyi tarafından Muğla 3. İdare mahkemesinde bir dava açıldığı bilgisini verdi.


Sinpaş Kızılbük GYO'nun keyfi olarak şantiye girişi olarak belirlediği alanda Marmaris Kent Konseyi öncülüğünde bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından yapılan açıklamanın bir bölümü şu şekilde:


''Hepimizin bildiği gibi Marmaris’imizin iki değeri var; yemyeşil ormanı ve masmavi denizi. Maalesef ormanımız yandı, her yer simsiyah, denizimiz büyük kirlilik riski altında, kıyılarımız ise işgal edilmiş, kum görünmüyor. Her şey turizm adına hoş görülüyor. İlçemizin turistik değerinin bu doğa ve deniz sayesinde olduğu bilinçli olarak görmezden geliniyor. Rant çevrenin, adaletin, halkın ve bir arada yaşamanın önüne geçiyor. Bir virüs gibi yayılıyor, iyi ve güzel olan her şeyi yok edip yozlaştırıyor. Böyle bir anlayışa esir olmak istemiyoruz. Burada olan bizler doğamıza, insanımıza, hakkımıza ve Marmaris’imize sahip çıkıyoruz.''


Sinpaş GYO'nun hiçbir resmi tahsis olmadan şantiye alanının 3 katı kadar milli park alanını halka kapatmasının kabul edilemeyeceği ve bölgeye girişi engelleyen kapının bir an önce kaldırılması gerektiğinin de vurgulandığı basın açıklamasının ardından Sinpaş'ın girişi engellediği kapıdan girilerek şantiye alanına kadar yürünürken vatandaşlar yasal dayanağı olmayan bu yaklaşımı fiilen tanımayacaklarını belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum