Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Belediye belgeli konaklama tesislerine çağrı: ''Başvuru için elinizi çabuk tutun''

Turizmi Teşvik Kanunu’nda 28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, daha önce yetkili idare tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen konaklama işletmelerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi alma zorunluluğu getirildi.

  • Reklam
Belediye belgeli konaklama tesislerine çağrı: ''Başvuru için elinizi çabuk tutun''
27 Aralık 2021 - 18:25
Reklam
Belediyeden alınmış işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyet gösteren ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan konaklama tesislerine, ilgili kanun maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde Bakanlığa başvurmaları halinde basit konaklama turizm işletmesi belgesinin verileceği belirtilirken kanunla getirilen yükümlülükle ilgili olarak 25 Eylül 2021 tarihinde usul ve esaslarının belirlendiği yönetmelik de yayımlandı.

Yapılan mevzuat değişikliği ile belediye belgeli konaklama tesislerinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli olması ve standartları sağlama süreci devam ederken İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda, belge alım sürecinde yapılması gerekenler anlatıldı.


İstanbul Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen basit konaklama tesislerinin belgelendirilmesine ilişkin yönetmelik ve belge alım sürecinde yapılması gerekenler konulu bir toplantıda belediye belgeli tesislerin Kültür ve Turizm Bakanlığı belgesini nasıl alacağı da detaylarıyla anlatıldı. Turizmde standartları geliştirme hamlesi yapıldığına dikkat çeken, İstanbul’da hem büyük otellere hem de butik otellere ihtiyaç olduğunu belirten İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz şunları söyledi:


''Turist sayısını ve gelirini artırmak istiyorsak kendimizi revize etmek zorundayız. Bakanlık belgeli tesisler bunu ciddi anlamda sürdürüyor ve denetleniyorlar. Bakanlığımız, belediye belgeli tesislerin de dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmesi ve verimliliğini sağlayabilmesi için bir standart oluşturma konusunda adım attı. Kanun ve yönetmelikle düzenleme yapıldı. Bu sebeple mevcut butik otellerin kalitesini artırmak, işletmelerimizi kurumsallaştırmak, var olan değerleri ortaya çıkarmak asıl amacımızdır. Belgelendirme sürecinin bu anlamda da katkı sağlayacağını düşünüyoruz.''


Belediye belgeli konaklama işletmelerine vakit geçirmeden başvuruda bulunma çağrısı da yapan ve İstanbul’da 2 bin 500-2 bin 600 civarında belediye belgeli tesis olduğunu tahmin ettiklerini belirten stanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz Bakanlık belgesi alımları için 7 aylık bir süre kaldığını hatırlatarak şöyle devam etti:

''Ancak zaman ve insan kaynağı sınırlı. Dolayısıyla bu konuyu ertelememenizi rica ediyoruz. 2022 yılının temmuz ayında bu süreci el birliğiyle tamamlamış olmalıyız. Sizden ricamız, bir an önce müracaatlarınızı yapın, biz de gerekli incelemeleri ve takibi yapalım. İstanbul olarak bu süreçte de örnek olalım. Bu girişim, hem sektörün hem ülkenin faydasına bir girişim. Birinci önceliğimiz, müracaatların ivedilikle yapılması ve belgelendirme sürecini zamanında tamamlamaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum