Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bilim insanları: ''5 bin vaka hedefi kıstas değil, turizm için hala güvenli bir ülke değiliz''

Avrupa açılma sürecine girerken, Türkiye'de salgının en yüksek seviyeye çıktığı dönemde vaka sayısını 5 binin altına çekmek gerekçesiyle tam kapanma kararı alındı.

  • Reklam
Bilim insanları: ''5 bin vaka hedefi kıstas değil, turizm için hala güvenli bir ülke değiliz''
05 Mayıs 2021 - 17:29
Reklam
Uzmanlar öncelikli hedefin kontrollü açılma olması gerektiğine dikkat çekerken Resmi verilere göre tam kapanmanın ilk beş gününde vaka sayılarında dikkat çekici düşüş yaşandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inmesi sonrasında hedefin 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak yönündeki açıklamasına karşılık uzmanlar turizm hedefi için öngörülen günlük 5 bin vaka sayısının salgınla mücadele kapsamında bir kıstas olmadığı görüşünü savunuyor.


şılama hızının çok yavaş kaldığı bir dönemde öncelikli hedefin 17 Mayıs’tan sonra tasarlanacak açılma stratejisi olduğuna vurgu yapıyorlar.


Riskin azaldığını söylemek için haftalık vaka sayısının yüz bin kişi başına 10’un altına düşmesinin gerekli olduğuna dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz şu anda bu hedefe ulaşmak için daha çok yol olduğunu, açıklanan 5 bin sayısının turizm açısından bir kriter olup olmadığının tartışılabileceğini ancak bu rakamlarında düşük olmadığını söyledi.


17 Mayıs’tan sonra gelinecek düzey ne olacaksa ondan sonraki açılma döneminin çok kritik olacağını belirten  Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz 17 Mayıs’tan sonra yeniden bir nüfus hareketi yaşanacağını, bunun da iller arası bulaştırıcılığı arttırabileceğini kaydetti.

Özellikle son dönemde günlük vaka sayılarında yaşanan düşme eğilimini kısıtlamalara bağlamamak gerektiğine vurgu yapan ve semptom göstermeyenlere test yapılmadığına dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şöyle konuştu:

''Vaka sayılarının son dönemde düşmesinin nedeni alınan tedbirler değil. Biz bu tedbirlerin işe yarayıp yaramadığını ancak bir hafta 10 gün sonra görebiliriz. Aynı zamanda 17 Mayıs’tan sonra kontrolsüz bir açılma meydana gelirse ve toplumda hala pozitif kişi sayısı yüksek olur, kısıtlamalar da birden bire kaldırılırsa virüs yayılmaya devam eder. Dünyada çok çeşitli mutant virüsler çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Biz, salgın kontrolü en kötü ve vaka sayıları en yüksek olan ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya PCR testi zorunluluğunu kaldırıyoruz.  Böyle olunca virusun yayılması için kolaylıklar sağlıyoruz. Hükümet ekonomik nedenlerden dolayı turizm sezonunu açmak zorundayız, bu hareketle salgının olumsuz etkisinin farkındayız diyerek açarsa ona bir lafım yok. Ama vaka sayılarını azalttık, artık turizm de iş yerleri de açılabilir denirse bu yanlış olur. Turizm için hala güvenli bir ülke değiliz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum