• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Binlerce kişi sokağa döküldü! Aşı pasaportu uygulamasını protesto ettiler

Aşı pasaportu uygulaması karşıtları, sokaklara dökülerek gösteri düzenledi.

  • Reklam
Binlerce kişi sokağa döküldü! Aşı pasaportu uygulamasını protesto ettiler
25 Nisan 2021 - 08:21
Reklam
Reklam
Reklam
İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan en büyük parklardan Hyde Park'da binlerce kişi AB tarafından geliştirilen ve yaz tatilleri yaklaşırken seyahatleri kolaylaştırmayı ve turizm sektörünü yeniden canlandırmayı hedefleyen sağlık pasaportu veya aşı pasaportu karşıtı gösteri düzenledi.

Aşı pasaportuna karşı attıkları sloganlar eşliğinde parktan kent merkezine yürüyen protestocuların çoğunun maske takmadığı görülürken, maske takan kişilerden de maskelerini çıkartmaları istendi.


Yürüyüş ve gösteri sırasında sosyal mesafe kurallarının da hiçe sayıldığı ve yaklaşık 4 saat süren protesto olaysız bir şekilde son buldu.


Yeşil pasaport olarak da adlandırılan aşı pasaportu getirilmesi Avrupa Birliği (AB) içinde bazı eleştirilere yol açmış, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, pasaportun aşılanmış ve aşılanmamış Avrupa vatandaşları arasında eşitsizlik ve ayrımcılığa neden olma riski oluşturacağının altını çizmişti.

Turizm sektörünü yeniden canlandırmayı hedefleyen, kişinin koronavirüs bulaşma riski taşımadığını kanıtlamayı amaçlayan ve QR kodlu dijital veya kağıt şeklinde olacak sağlık pasaportu veya aşı pasaportunda kişilerin koronavirüse karşı aşı olduğunu, PCR veya hızlı antijen test sonucunu veya hastalığı tedavi ettiğine dair bilgiler yer alacak.

AB'nin 27 ülkesinde geçerli olacak aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) onayladığı Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZenaca ve Johnson&Johnson aşılarının kabul edileceği açıklanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum