Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Birkaç acenta daha ucuza tur çıkabilsin diye dil bilmeden turist rehberi olmak!

İnanmak zor... Hatta çok zor! Bu kadar absürd bir durum ancak gerçek dışı komedilerde ya da daha doğrusu trajikomik senaryolarda olur. Ama Türkiye'de oluyor işte...

Birkaç acenta daha ucuza tur çıkabilsin diye dil bilmeden turist rehberi olmak!
05 Mart 2021 - 15:27
Reklam
Turizm dediğimiz, ülkemizin en önemli sektörünün en ciddi, en önemli olmasını beklediğimiz kurumu olması gereken TÜRSAB, aslında merkez yönetiminden değil ama muhaliflerinden (ve dolaylı yoldan Sn. Bakan'dan) gelen teklifle, tutturmuş yabancı dil bilmeden rehber olunabilsin diye bir türküdür söylüyor.

"Beyler, 21. yüzyıldayız yahu! Nerede görülmüş yabancı dil bilmeden turist rehberi olmak? Hangi gerçek dışı düşüncenin ürünüdür bu?" demeden önce şunu da sormak lazım;


Türkiye'de turizm sektörünün, acentaların tüm derdi bitti de iş buna mı kaldı!


Biliyorum ki acentacıların yarısı bunu istiyorsa da diğer yarısı istemiyor. Zaten gerçek anlamda ülke turizmini düşünen hiç kimse bunu istemez! Bunun zararlarını anlamak için alim olmaya gerek yok. Birkaç acentacı daha ucuza tur çıkabilsin diye ülkenin en prestijli, kendi yasası olan mesleklerinden birini ve dolaylı olarak koskoca turizm sektörünü çökertmenin lüzumu yok!

Ülkenin kıymetli acentacıları da kendilerine gelip gerekirse TÜRSAB'a gerekirse Bakanlığa giderek "Bu iş olmaz. Yabancı dil bilmeden rehber olunmaz" demeliler!

Unutmayın bugün Turist Rehberleri'ne zarar verirseniz yarın siz de batarsınız!

Burada TÜRSAB'a düşen gerekirse üyelerine bu absürdlüğü ve TÜRSAB'a üye olmadan acenta açılamayacağı gibi yabancı dil bilmeden turist rehberi olunamayacağını anlatmaktır! Bunun dışındaki her şey bir kaç kişinin kazancını artırmak için ülke turizmine ihanet etmek olacaktır.

Hadi diyelim ki bunlar kendi üyelerini, arkadaşlarını düşünüyorlar. O zaman da ülkemizde turizmden sorumlu olanların açıkça "Böyle bir teklif ağıza dahi alınamaz" demeleri gerek.

Bir sözüm de TUREB'e; sakın geri adım atmayın haklarınızdan!

Unutmayın şu anda sadece mesleğinizi değil ülkenin turizm geleceğini de siz koruyorsunuz. Sizi de içerden yıkmaya çalışacaklar TÜRSAB gibi. Aldırmayın.

Anlaşılan Türkiye turizminin daha iyiye, daha kaliteliye gitmesine çalışan bir siz kaldınız. Ola ki siz de vazgeçerseniz size de yazıklar olsun!

Saygılarımla
Erdem YAĞCI

 • Reklam

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Mertkan
  1 ay önce
  Turizm sektöründeki garsonlar, barmenler, otellerdeki komisinden, güvenlik görevlisi hotel müdürüne kadar yabancı dil şartı var rehberler yabancı lisan bilmeden tur yapacak ve turistlere ülkemizi tanıtacak! İlginç ????
 • Serkan çelik
  7 ay önce
  Senin Ana dilin Türkçe, Ok, Git bir makale yaz Türkçe, kaç tane grammer( imlâ ) hata sı yaparsın, Sen o zaman Türk-çe bilmiyormusun ?, Turkiyede imlâ hatası olmadan Türkçe yazan yada konuşan kaç kişi var? Bizden kusursuz ingilizce isteniyor, Ana dili ne INGILIZCE ne de Türkçe olan da bile bu yok. Zaten herkes de edebiyatçı olamaz...O zaman kapatın turizm rehberliği bölümlerini...ingilizce dili ve edebiyatı okuyalım.....
 • onur
  1 yıl önce
  türk bir gruba rehberlik yapacak kişinin yabancı dil bilme zorunluluğunu açıklayında bilelim.
 • ümit
  1 yıl önce
  Kendini geliştirmesi, cahil kalmaması. Dil bilmeyen biri kendini geliştiremez. Çok sayıda cahil acenteci var, manav, kuaför işletmesi mantığıyla acente açmışlar. Dil de bilmiyorlar, kültürleri de yok. Çok cahiller ne yazık ki. Bu sebeple cehaleti yücelterek bilgiye karşı savaş açıyorlar. Yabancı dil öğrenemiyorsanız bir zahmet rehberlik yapmayın. Bu hayatta her şeyi olmak zorunda değilsiniz :))
 • Volkan
  1 yıl önce
  Gerekli şartları yerine getirmiş her T.C. vatandasi rehber olabilir.Dikkat edin T.C. vatandasi diyorum.Çalisma kartına sahip her rehber zaten turkce konusmakta ve ve gayet doğal bu dilde hizmet vermektedir.Buradaki amaç farklıdır.Sorunuza gelince soyle cevap verelim o zaman; gerekli şartları saglamadan nasil ki her tip fakültesi mezunu doktor her hukuk fakültesi mezunu avukat olamıyorsa ( tıpta uzmanlık sinavini gecmeden örneğin)rehberlik eğitimi alan kisi de dil sinavini gecmeden şartları tamamlamış sayılmaz.Ayrica soyle de söyleyebiliriz, sirf esini, dostunu, komsularini vb. toplayıp gezi ve tur yapmak isteyen biri neden tursab ile bu işi yapsın ki netice de sadece es, dost turu bu , neden kendi yapamazsın ki?
 • Ahmet
  1 yıl önce
  Daha kültürlü oluyorlar belki faydası olur.