Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Çin aşısı olana AB vizesi yok!

Dün yapılan online AB zirvesinde başta aşı pasaportu olmak üzere çeşitli konularda kararlar alındı.

  • Reklam
Çin aşısı olana AB vizesi yok!
26 Şubat 2021 - 12:25
Reklam
AB'nin onayladığı aşıları olanlara vize verilmesi gündeme gelirken Türkiye'de kullanılan Çin yapımı aşının AB'den henüz onay almaması gündem oldu.

27 üye ülkenin liderleri, Dijital Aşı Pasaportu konusunda anlaşırken, bunu AB tarafından kabul edilen, AB'den onay alan aşılar (ein EU-weit akzeptiertes Zertifikat für Impfungen, Immunität und Negativ-Tests) koşuluna bağladı.


Alınan yeni karar göre Dijital Aşı Pasaportu bu yaz aylarına kadar hayatımıza girecek ve ilk başlarda, aşı pasaportuyla birlikte, uluslararası alanda tanınan Bağışıklık kazanmıştır raporu veya Negatif PCR testi de geçerli olacak.

Türkiye'nin getirdiği ve kullanılan Çin’in geliştirdiği koronavirüs aşısı ise AB'den onay almazken Çin'de aşıyı geliştirenler henüz AB onayı için başvurmadı bile. Ruslar ise kendi aşıları için AB onay kurumu olan EMA'ya başvurdu.

Dijital Aşı Pasaportu'nu henüz almamış olanlar, bu iki koşuldan birini yerine getirerek, AB'ye girebilecek. Ancak bir süre sonra, bunların yerine tamamen Dijital Aşı Pasaportu'nun alması bekleniyor.

Aşı Pasaportu, özellikle 2020 yılında turizmde büyük sıkıntı yaşayan İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan'ın bu yılı kurtarmak için bastırmasıyla hayata geçirildi.

Zirveden sonra yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi'nde Dijital Aşı Pasaportu'na ihtiyaç olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu duyuran Almanya başbakanı Merkel bunun yaz aylarına kadar hazır olmasını umduğunu belirterek aşı belgesinin seyahat için önkoşul olması konusunda henüz siyasi bir karar olmadığını kaydetti.

Bu siyasi karar çıkmadığı sürece, AB dışı ve risk bölgesi ilan edilen ülkelere vizelerin açılması da zor görünüyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum