Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Turizm sektörüne yeni destekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yeni destek paketini açıkladı.

Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Turizm sektörüne yeni destekler
15 Aralık 2020 - 04:31
Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek paketine göre iş yeri kira olan esnafa üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750, diğer illerde ise aylık 500 lira kira desteği sağlanacak.

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destekler şu şekilde:

Yıl sonuna kadar yüzde 20'den yüzde 10'a indirdirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulanma süresi 1 Haziran'a kadar uzatılacak. Yüzde 18'den yüzde 8'e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranı da 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulanmaya devam edecek.

Yıl ortasında başlatılan konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süreleri 1 Haziran'a kadar uzatılacak.


Türkiye’de basit usule tabi 806 bin 871 vatandaş ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnaf bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime üç ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapılacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek ödemelerinin ayrıntıları şu şekilde:

Hibe şeklinde verilecek doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacak.

Kira desteği basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirlendi. Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer şehirlerde ise 500 lira kira desteği yapılacak. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteği verilecek.

Turizme kira desteği

Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecri misillerin ödeme süreleri başvuru şartı aramaksızın 1 yıl süreyle ertelenecek. Bununla birlikte Belediyelere de mülkiyet ve tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet Fansa
    2 ay önce
    Turizm acenteleri bu desteklerin neresinde. 9 aydır acenteler elinde ne varsa satmaya başladı. Oysaki sayın turizm bakanımız kendine otel alacak maddi imkana sahip bu hastalık döneminde . Biraz da turizm acentelerinin durumu gözler önüne getirilmeli yoksa sadece Türkiye de turizmi sayın turizm bakanı yapacak geriye kalan bu kadar acente de yanında eleman olarak çalışacak