• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Deprem bölgesinde gastronomi turizminin eski günlerine döneceği tarih belli oldu!

Sanayi üretimi, ticaret hayatında da aksamalara sebep olan deprem, Gaziantep, Hatay başta olmak üzere mutfak çeşitliliğiyle öne çıkan illerde gastronomi turizmini de etkiledi.

  • Reklam
Deprem bölgesinde gastronomi turizminin eski günlerine döneceği tarih belli oldu!
18 Mart 2023 - 05:42
Reklam
Reklam
Reklam
Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Türkiye’de son dönemde gözde olan gastronomi turizmiyle birlikte başta Hatay, Gaziantep gibi şehirler olmak üzere pek çok şehre bu alanda özel turlar düzenleniyordu. Ancak şubat ayında yaşanan depremlerin ardından yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği gastronomi turizmi de olumsuz etkilendi.

Konuyla ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 24. Dönem Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, Türkiye’de gastronomi turizminin yaklaşık yüzde 80’inin depremden etkilenen 11 ile yapıldığını dile getirdi. Gastronomi turizmi gelirinin 5.1 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten ciro ve işlem kapasitesinde kayıpların yaşanacağını söyleyen Kartın şunları söyledi:


''Bölgeye moral seyahatleri gerekiyor. Seyahat acentaları olarak tekrar neyin, nerede olduğunu bilmemiz için bir keşif hareketi yapmalıyız. Hızla organizasyon gerekiyor. Ayakta olan işletmeleri tespit edersek, en azından kredi sağlanırsa bunlarla çalışabilecek acentalar yapıyı görsün, çiftçiler ayağa kalksın. Biz birkaç ay içinde bölgeye yavaş yavaş hareketin sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bölgede yıkılmayan oteller var ancak onların da sağlamlığı kontrol edilip güvenli olduğuna dair sertifika ayarlanabilir. Var olan işletmelerle çeşitli organizasyonlar yaparak başta tarım sonra restoranlar olarak turlara eklenebilir. Eskisi gibi olmasa bile bir hareket başlatmak istiyoruz. Benim kanaatim 2023 yılını geçmişin yüzde 10-15’i düzeyinde bitirebilirsek başarı olur. 2024’te yüzde 50, 2025’te de eski seviyeye ulaşabiliriz.''


Gastronomi Turizmi Derneği ve Xsights Araştırma’nın gastronomi turistlerine yönelik yaptığı araştırmaya göre, gastronomi turistleri ortalama 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor. Normal turistlerin ise 837 doların 171 dolarını yeme içmeye harcıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum