• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sektör temsilcileri deprem olacak söylentilerinin turizmi baltaladığını belirterek tepki gösterdi!

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremler Türkiye turizmini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

  • Reklam
Sektör temsilcileri deprem olacak söylentilerinin turizmi baltaladığını belirterek tepki gösterdi!
15 Mart 2023 - 11:47
Reklam
Reklam
Reklam
Yaşanan depremler ve deprem olacak söylentileri sonrasında toplantı, kongre ve fuarların yüzde 25'i iptal edilirken yüzde 75'i ileri bir tarihe ertelendi. Uzmanların benzer bir depremi İstanbul'da da bekliyoruz söylemi İstanbul otellerinin de boşalmasına neden oldu.

Deprem söylentilerinin İstanbul'daki otel rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini ifade eden Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Alican Aksu, şu anda otel rezervasyonlarında yüzde 35'in üzerinde düşüş olduğunu bunda depremin etkisinin büyük olduğunu söyledi. Televizyona çıkan uzmanların cümlelerine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Aksu bu tür yorumların ülke ekonomisini baltaladığını söyledi. TUI, Neckermann gibi yurtdışındaki tur operatörlerinin depremi bahane ederek otellerle fiyat pazarlığı yaptığını belirten, bu durumun otel fiyatlarını yüzde 20-25 düşürmeye başladığını ifade eden Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu şunları söyledi:


''O bölgenin deprem bölgesi olmadığını hem bu tur şirketlerinin yöneticileri hem de yabancı turist biliyor. Bunlar Türkiye'ye ön rezervasyon almalarına karşın bu talepleri Türkiye'ye geçmiyor. Amaçları otelleri panikletip 100 euro'luk oda fiyatını 70 euro'lara çekmek. Yerli otellerimizin bu dönemde panikleyip fiyat indirmemesi lazım. Çünkü bu maliyetlerle daha düşük fiyata hizmet vermeleri mümkün değil.''


Depremden etkilenen şehirlerin ağırlıklı olarak kültür turizmine hizmet ettiğini belirten, bu bölgelerin bölgesel toplantı, etkinlik, organizasyon ve özellikle şirketlerin satış ve pazarlama kadrolarında çalışan kişilerin şehirlerarası seyahatlerde konaklamalarına ev sahipliği yaptığını kaydeden Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Başkanı Hüseyin Kurt ise şu açıklamalarda bulundu:

''Dolayısıyla öncelikle bu şehirler adına kayıp maalesef çok yüksek. Hepimizi derinden sarsan bu afet ile birlikte etkinlik ve organizasyonlar tarafında da yüzde 25-30 arası iptal ve yüzde 60-70 civarında özelikle nisan ve mayıs ayına ertelemeler aldık. Ancak diğer bölgelerde de pompalanan korku nedeniyle rezervasyonlar oldukça yavaşladı. Ben pandemide olduğu gibi Türk turizminin yaz aylarında eski canlılığına kavuşacağına inanıyorum.''

Depremin ilk 3 haftasında 4 haftalık rezervasyon kaybı yaşadıklarını, ancak şu anda Avrupa'daki tur operatörlerinin rezervasyonlarının tamamen pozitif olduğunu ve 2023 hedeflerinin dışına çıkmayacaklarını kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Kavaloğlu şunları söyledi:

''İngiltere, Benelüks pazarı ve Almanya pazarı geçen yıla kıyasla yüzde 25-30 artıda. Yılın ilk 2 ayında Antalya'ya gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı. Şu ana kadar Antalya'ya gelen turist sayısı 500 bini geçti. Yerli turist ise tatil satın almayı tamamen bıraktı. Erken rezervasyon kampanyalarının uzatılmasında fayda var. Deprem maalesef rezervasyonların yavaşlamasına neden oldu. Ancak nisan, mayıs ve haziran ayları için akışlar sürüyor. Yaz aylarında Akdeniz ve Ege otellerimizin dolacağını düşünüyorum.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum