Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dimağ Çağıner: ''Ülkeye gelen turiste suçlu muamelesi yapılıyor''

Uçak bileti fiyatları başta olmak üzere ülkeye giriş şartlarındaki sertlikler turizmde karamsar tablo oluşturdu.

Reklam
Dimağ Çağıner: ''Ülkeye gelen turiste suçlu muamelesi yapılıyor''
08 Haziran 2021 - 11:45
Covid-19 salgını nedeniyle 16 aydır tam anlamıyla açılım sürecine geçilemeyen ülke turizminde, otelciler tarifeli seferlerin açılmasını istiyor.

Ülkeye gelen turiste kelepçe takılarak suçlu muamelesi yapıldığından dert yanan KKTC'li otelciler kuralların denetlenmediğini ve yöneticilerin virüsle ilgili sorumluluğu ülkeye gelen misafire yüklediğine dikkat çekti.

Ülkede turizm sektöründe 24 bin kişinin çalıştığını ancak 16 aylık süreçte sektörde çalışan sayısının sadece 8 bin kişi olduğuna diikat çeken KKTC'li otelciler hükümetin turizmle ilgili açıldık sözünün yanlış ifade edildiğini, ne yurt dışından ne de iç turizmde iç açıcı bir süreç yaşanmadığını söyledi.

10 seferin beşinin gidiş, beşinin de geliş olduğunu belirten ve alınan bu kararlarla ülkeye turistlerin gelişinin mümkün olmadığını belirten Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Hükümet adım adım açılıma gitmek istiyor ancak alınan kararlarla turistlerin KKTC'ye gelişi pek mümkün değil. Ülkeye gelişler için talep oldukça az. İlave uçak seferleri koymakla bu iş olmayacak. Uçak biletleri iki bin TL’den başlarken, Türkiye’den gelecek olanlar hem TC’de 200, hem de ülkeye girişte 200 TL karşılığı toplam 400 TL PCR ücreti ödüyor. Bu fiyatlarla kimse ülkeye gelmek istemiyor. Özellikle çift aşılı kişilerden PCR talebi olmamalı. Kıbrıs’ın güneyinde uygulanan ülkeye giriş koşullarının kuzey için de uygulanması gerek.''

Alınacak olan kararların turizmciler olarak ellerini güçlendireceğini ancak henüz net bir şey olmadığna dikkat çeken Çağıner şöyle devam etti:

''Turist gelecek denilerek oteller açıldı, bu kez kazanmayan otellerde, giderler arttı. Ülkede turist yok, sadece hafta sonu 1 gün doluluk yaşanmakta, kısacası oteller zarar etmeye devam ediyor. Larnaka’da inen yolcuya uygulanan sistemin bizde de olması gerekir. Personel maliyetleri arttı, otellerde doluluk oranı çok düşük.''

Dört dörtlük açılım yapılmış gibi lanse edildiğini ancak durumun öyle olmadığına dikkat çeken Turizm Emekçileri Platformu sözcüsü Fuat Neşe ise turizmde sıkıntıların 15 Mart 2020 yılında otellerin kapılarına kilit vurması ile başladığını ve turizmde o günden bugüne hiçbir şeyin değişmediğini, bilet fiyatlarının şuan uç noktalarda olduğunu söyledi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum