Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rusya'da gündem Antalya'da tatil! Uçuşlar başlayabilir

Charter uçuşlara izin çıkması için Rusya’dan bu hafta resmi bir heyetin Türkiye'ye gelmesi beklenirken Rus basını vaka sayısındaki düşüşle Türkiye'nin uluslararası Covid-19 kriterlerini son verilere göre karşıladığını yazdı.

  • Reklam
Rusya'da gündem Antalya'da tatil! Uçuşlar başlayabilir
07 Haziran 2021 - 21:04
Reklam
Vaka sayısındaki düşüşle Türkiye'nin uluslararası Covid-19 kriterlerini son verilere göre karşıladığını yazan Rus basınına göre en azından Antalya'ya yönelik uçuşlar 21 Haziran’da açılabilir.

Antalya'da son iki haftadaki pandemi durumuna ilişkin resmi verileri ve Türkiye için Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verileri uzmanlarla birlikte değerlendiren Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) yayın organı Ator.ru’da yer alan habere göre şu an Antalya’daki durum, Rusya halk sağlığı operasyon merkezinin yabancı destinasyonları açmak için belirlediği değerlerin tümüyle altında.


Yabancı destinasyonlarla turistik uçuşları açmaya karar verirken, koronavirüsün Rusya’da yayılmasını ve ülkeye ithal edilmesini önlemek için operasyon merkezinin koyduğu üç kriterin bilindiğinin hatırlatıldıldığı haberde, bu kriterler açısından Antalya bölgesi şöyle değerlendirildi:


''İlk kriter vaka oranının son iki haftadaki 100 bin kişi başına 40'ı geçmemesi. Antalya tatil beldeleri bu kritere göre güvenli, çünkü bu rakam 40'ın altında (39.76). Bu, Antalya'ya uçuşların başlaması konusunu ele alırken önemli. Sonuçta, Rusya operasyon merkezi, 30 Mayıs itibariyle bu rakam daha yüksek olmasına rağmen, İngiltere'ye uçuş izni verdi. Orada 100'de 48.6 oranı görülüyor. İkinci kriter, 14 gün içinde yeni Kovid-19 vakalarının ortalama günlük büyüme oranı. Bu oranın  yüzde 1'e eşit veya daha düşük olması gerekir. DSÖ web sitesine göre, tüm Türkiye'de bile 24.05 ile 06.06.2021 tarihleri arasında iki haftalık verilere göre bu veri yüzde - 2.10 ie negatif çıktı. Antalya'da bu oran daha da düşük. Yani Rusya operasyon merkezinin bu kriterine göre genel olarak Türkiye, özelikle de Antalya uçuşlara başlama kriterini fazlasıyla yerine getiriyor.''


Haberde ayrıca Rus heyetinin Antalya bölgesi otellerinde teftiş için bu hafta gitmesinin beklendiği, en azından Antalya’ya uçuşların 21 Haziran’dan sonra başlamaması için objektif bir neden kalmadığı savunuldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum