Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dışişleri Bakanlığı: ''O ülke vatandaşları sadece turizm sezonunda kimlikle Türkiye'ye gelecek''

Türkiye’ye seyahat etmek isteyen ancak pasaport süreleri bitmiş veya hiç pasaportu olmayan ülkenin vatandaşları için geçici olarak ulusal kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş izni verildi.

  • Reklam
Dışişleri Bakanlığı: ''O ülke vatandaşları sadece turizm sezonunda kimlikle Türkiye'ye gelecek''
17 Haziran 2022 - 17:07
Reklam
Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt'ın "Türkiye'nin pasaport hükümlerini geçici olarak değiştirmesine çok sevindim. Yılın geri kalanında pasaportu olmayan Norveçliler, Türkiye'ye seyahat ederken nüfus cüzdanı kullanabilirler. Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmayı takdim ediyor.'' ifadelerini kullanması üzerine Norveç vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle seyahati karşılıklı olmaması nedeniyle büyük tepki çekince, Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Norveç Dışişleri Bakanı'nın Türkiye ziyareti sırasında herhangi bir anlaşma imzalanmadığını belirten Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


''Dünyada yaşanan çip krizi yüzünden Norveç vatandaşlarının pasaportlarını uzatamamaları nedeniyle ve turizm sektörümüzün talebi üzerine Norveçlilerin bu yıl turizm sezonunda ülkemize gelebilmeleri için geçici olarak bir düzenlemeye gidilecektir. Bu geçici düzenleme çerçevesinde Norveç vatandaşlarına 6,5 aylık yani geçici bir süre için Türkiye'ye şahsi bilgilerin bulunduğu çipli kimlikle seyahat hakkı tanınacaktır.''

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç bu süre sonunda Norveç vatandaşlarının Türkiye'ye yine sadece pasaportla seyahat edebileceklerini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum