Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Diyarbakır'dan sağlık turizmi atağı

Irak, Suriye ve İran’dan tedavi için Türkiye’ye gelen hastaların Diyarbakır’a gelmesi için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) harekete geçti.

  • Reklam
Diyarbakır'dan sağlık turizmi atağı
06 Temmuz 2021 - 09:58
Reklam
Kentin sağlık turizmindeki hedefinde en yakın sınır komşusu Irak ve Irak Kürt Özerk Bölgesi'nden hastaların kente gelmesini sağlamak ve sorunları masaya yatırmak için bir çalıştay düzenlendi.

Hem Türkiye’den hem Irak’tan sağlık sektörünün temsilcilerinin katıldığı çalıştayda konuşma yapan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu iki ülke arasında gelişecek ticaretin bölge barışına da katkı sağlayacağını söyledi.


Şu anda Diyarbakır'da hem sağlık altyapısının hem turizm altyapısı, oteller ve mekanların bu işleri yapmaya müsait durumda olduğunu belirten Vali Karaloğlu iyi bir sistem oluşturulabilirse karşılıklı olarak kazan-kazan mantığı ile başarılı olunacağını söyledi.


Diyarbakır’ın en büyük avantajının Kürtçe olduğunu ve sağlık turizminin kent ekonomisine katkı sağlayacağını vurgulayan DTSO Başkanı Mehmet Kaya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Sağlık turizmi birçok sektöre hitap eden bir turizm. En önemli avantajlarından bir tanesi buraya gelecek olan hastaların dil sorunu yaşamayacak olması. Aynı dili konuşan bir kente gelmiş olacak. Hastalar hastanedeyken etrafındakiler, akrabaları, refakatçileri kentte gelmiş olacak. Onlar hastalarına bakarken aynı zamanda kentte ziyaretten tutun da kentin her türlü ekonomisine katkı sağlayacak, alışverişleri de olacak. Amaç bu zaten. Böyle bir gücümüz var. Kültürel ve dil anlamında da bir sorunumuz yok. Bu insanların buraya gelmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmamız lazım.''

Diyarbakır’daki sağlık sektörünün gelişmiş olduğunu söyleyen toplantıya katılan Erbil’in Sağlık Müdürü Dr. Mazun Abdurrahman Hacı bazı hastaların tedavi için Türkiye’yi tercih ettiklerini belirterek şunları söyledi:

''Bölgelerinde sağlık alanında gözle görülen büyük bir ilerleme var. Ama her zamanda hasta olanlar başka ülkelerde tedavi edilmeyi arzuluyor. Bugün biz onları dinledik ve yarın daha fazla dinleyeceğiz. Acaba onların verecekleri hizmetler nelerdir? Kuşkusuz bu çalıştayı düzenleyenler Diyarbakır’ın sağlık açısından olumlu yönlerini bize göstermek istiyorlar. Bize göre Diyarbakır’ın sağlık hizmetlerinin Ankara ve İstanbul’daki hizmetlerden herhangi bir eksikliği yoktur. Bu da bizi mutlu etti. Özelikle tıp ve sağlık turizm tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum