• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dokuz yemek artık resmen Diyarbakır'ın oldu!

Güneydoğu’nun hangi kentine ait olduğu sıkça tartışılan dokuz yemeği Diyarbakır adına tescillendi.

  • Reklam
Dokuz yemek artık resmen Diyarbakır'ın oldu!
29 Mayıs 2021 - 15:06
Reklam
Reklam
Reklam
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) kente has yemeklerin Diyarbakır’a ait olduğunu tescillemek amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurdu.

63 yemekle yapılan başvuruda Şehriye, Üsküre Kebabı, Tavuk Eşkenesi, Tirit, İçliköfte, Kabak Meftunesi, Kenger Boranisi, Kuru Dolma, Simindirik Çorbası'na coğrafi işaret verildi. Yani bu yemeklerin Diyarbakır’a ait olduğu resmen tescillendi.


Kararın ardından yemeklerin kamuoyuna tanıtılması amacıyla düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan, hem kaybolmaya yüz tutmuş tatların ortaya çıkarıldığını hem de korunduğunu söyleyen DTSO Başkanı Mehmet Kaya, yemeklerin tescillenmesinin istihdama da katkı sağlayacağını vurgulayaşunları kaydetti:


''Coğrafi işaretli ürünlerimizi ortaya çıkarmak, bunları tanıtmak, bunu ticarileştirmek ve bunu Avrupa'ya taşıyacak şekilde tescillendirmek temel hedefimiz. Bunu yaparken hem kültürümüzü koruyacağız hem geçmişimize saygı göstererek, geçmişte bu topraklarda yaşayan insanların kültürlerine saygı göstererek aldığımız o değerleri geleceğe taşıyoruz. Bunun en önemli dallarından biri önemli bir istihdam da yaratıyoruz.''

Yemeklerin tescillenmesinin turizmi canlandıracağını söyleyen Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Ali Geyik ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

''Bu kentte sonuçta faydası olacak ürünlerin, satışı olacak, bir marka oluşacak, ürünlerinin tanıtımı satışı olacak. Dışarıdan gelecek turistlerin bu ürünleri restoranları da yemesini sağlayacağız. Restoranlara gelir kaynağı olacak. Yöresel yemeklerimiz olarak ortaya çıkacak. Turizm açısından bir gelir kaynağı oluşacak.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum