Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Drone ile tarımsal ilaçlamada Agroflytech farkı!

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte insansız hava araçları neredeyse günlük yaşamın bir parçası haline geldi.

  • Reklam
Drone ile tarımsal ilaçlamada Agroflytech farkı!
23 Haziran 2021 - 19:20
Reklam
Artık birçok alanda kullanılan ve çiftçilerin de hizmetine giren dronlar, son yıllarda tarım alanında haritalama, ölçüm, gübreleme, hastalık, zararlı tespiti ve ilaçlama alanlarında kullanılmaya başlandı.

İzmir merkezli olarak türm Türkiye'de hizmet vermeye başlayan Agroflytech Havacılık ve Drone ile İlaçlama Hizmetleri Müdürü ve drone pilotu Murat Dursun çevreci ve tarım alanında kullanılabilen dronun çiftçilere büyük katkı sağladığını söyledi.


Mazot ve işçilik masrafını sıfıra indirdiklerini ve zamandan tasarruf sağladıklarını söyleyen Dursun drone ile ilçalama sayesinde üretim maliyetinde dönüm başından en az yüzde 25 ile 30 arasında tasarruf sağladıklarını ve ilaçlama yapılan arazide bulunan üründe traktörle yapılan ilçalamada yaşanan ürün kayıplarının hiç bir şekilde yaşanmadığını belirtti. 


Agroflytech Havacılık ve Drone ile İlaçlama olarak sahip oldukları dronun ilaçlama sektöründe kullanılan dronlar arasında gerek ilçalama kapasitesi, gerek teknolojisi ve gerekse uçuş süresi ile en yüksek kapasiteli dron olduğunu ve Türkiye genelinde hizmet verdiklerini söyleyen Murat Dursun şu açıklamalarda bulundu:


''Ürünümüz otonom tarım ilaçlama yapmaktadır. Bu otonom tarım ilaçlama, tarım arazisinde istediğimiz formatları vererek, istediğimiz hızda ilaçlama yaparak tekrar gelebiliyor. Tarım ilaçlama multikopteriyle istediğimiz arazide ölçümler yapılarak, Google Earth veri tabanından yol haritasını çıkarıyoruz. Daha sonra ne kadar sürede ilaçlama yapılacak, ne kadar süre havada kalacak, bunların çalışmaları yapılıp işleme başlıyoruz. Dronumuzun teknolojisi gereği ilaç tanka yüklendikten ve ilaçlama başladığından itibaren belli bir noktadan sonra ilaç bittiğinde çiftçinin olduğu noktaya geri gidip, çiftçi ilacını doldurduktan sonra tekrar durduğu yerden devam edebiliyor.''

Tarımda şu an sırt pompası, pülverizatör ve traktörle ilaçlama yapıldığını ifade eden Murat Dursun dünyanın artık klasik tarım ilaçlamasının çok ötesinde bir noktaya geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

''Klasik yöntemler çiftçiye çok büyük maliyetler getirmesinin yanı sıra zaman ve iş gücü kaybına neden oluyor. Agroflytech olarak çiftçilerimize en başta süre konusunda büyük avantaj sağlıyoruz. 14 dakikalık uçuş süresi, yaklaşık 20 kilogram ilaç taşıma kapasitesi olan tarım ilaçlama dronumuz zaman ve işgücü avantajının yanı sıra iş güvenliği de sağlıyor. Aynı alanda daha az ilaç kullanarak hem çiftçiye hem devlet ekonomisine ek bir avantaj sağlamış oluyoruz. Standart yöntemlere göre zaman kaybını, metrekareye sıkılan ilacı ve iş gücünü minimuma indiriyor; ayrıca olası zehirlenmelerin önüne de geçiyoruz.'' 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum