Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya Turizm Örgütü pandemi öncesi turizme dönüş için tarih verdi!

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından hazırlanan 2021 ilk çeyrek raporu yayımlandı.

  • Reklam
Dünya Turizm Örgütü pandemi öncesi turizme dönüş için tarih verdi!
02 Haziran 2021 - 21:22
Reklam
Merkezi İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerden biri olan turizmde 2021'nin ocak-mart aylarını kapsayan raporunu yayımladı.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından hazırlanan 2021 ilk çeyrek raporuna göre dünyadaki turist sayısı 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 83 azalırken düşüşün en fazla yaşandığı bölge Asya-Pasifik oldu.


Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 183 milyon daha az turistin seyahat ettiğini ve bunun yüzde 83'lük bir düşüşe karşılık geldiğinin belirtildiği rapora göre en fazla düşüş yüzde 91 ile Asya-Pasifik (yüzde 91) bölgesinde yaşanırken bunu yüzde 83 kayıp ile Avrupa, yüzde 81 layıp ile Afrika, yüzde 78 kayıp ile Orta Doğuve yüzde 71 kayıp ile Amerika'nın takip ettiği kaydedildi.


Salgından dolayı 2020'nin turizmde en kötü yıl olarak anıldığının hatırlatıldığı Dünya Turizm Örgütü raporunda ayrıca sektörde güvenin yavaş yavaş geri döndüğü sektör uzmanlarının Mayıs-Ağustos döneminde beklentilerini çok az da olsa olumlu yönde güncellediği, aşılama sürecinin pazarda yeni umutlar oluşturduğu ifade edildi.


Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Birlemiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Taleplerde önemli ölçüde artış var ve güvenin yavaş yavaş yeniden tesis edildiğini görüyoruz. Aşılar, sektörde toparlamanın anahtarı olacak ama kuzey yarımkürede bir toparlanma görmek istiyorsak, testleri daha kolay ve uygun maliyetli hale getirip, iletişim ve koordinasyonu iyileştirmeliyiz. Tüm bu gelişmelere rağmen turizmde salgından önceki 2019 verilerine 2024'ten önce ulaşılmasını beklemiyoruz.''  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum