Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyada turizm sektörüne güven dipte!

Tüm dünyada 5 kişiden 3’ü tatile çıkmak için kendini hazır hissetmediğini açıklarken, salgının 1 yıldan daha fazla süreceğini düşünen tüketici, yerel tatili daha güvenli buluyor.

  • Reklam
Dünyada turizm sektörüne güven dipte!
24 Ekim 2020 - 03:55
Reklam

Koronavirüs salgını tüm dünyada yükselişe geçen hasta sayıları ile ikinci dalgasını hissettirirken, en ağır kayıpları veren sektörlerden biri olan turizmde trendler değişiyor.

Özellikle uçak seyahatleri ile ilgili tedirginlik devam ederken, turizm endüstrisine duyulan güven 2020 yaz sonu itibarıyla yüzde 15 azaldı. Her 5 kişiden 3'ü turistik seyahatlere çıkmak için kendini hazır hissetmediğini açıklarken, staycations olarak tabir edilen ve yerel tatili ifade eden iç turizm sektörün yeni trendi olarak öne çıkıyor.


 


Araştırma ve danışmanlık şirketi KPMG tarafından hazırlanan ve 12 ülkede 70 bin kişiyle yapılan araştırmadan çıkan sonuçları kapsayan rapora göre, dünyada turizm sektörüne güven dipte görünürken iç turizmin hareketli geçmesinin beklendiği gelecek dönemlerde gerekli güvenlik ve hijyen kurallarının sağlanması durumunda tüketiciler yurt içi seyahatleri sürdürmeye eğilimli.Tüketicilerin yüzde 22'si sayılardaki artışa bağlı olarak yurt içi tatile çıkabileceğini açıklarken, bu trendin güven sağlayan işletmelerle yurt içi turizmi hareketlendirebileceği belirtiliyor. Bununla birlikte tüketiciler yurt dışı seyahatler konusunda ise kararsız. Katılımcıların üçte biri koronavirüsün hayatlarına etkisinin bir yıldan fazla süreceğini düşünüyor.


KPMG tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre turizm sektörüne dönmeye en fazla hazır hisseden üç ülke yüzde 54 ile Brezilya, yüzde 53 ile İtalya, yüzde 51 ile Fransa olurken turizmi hayatlarından neredeyse çıkaran ülkeler ise Çin ve Japonya.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum