• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ege turizminde büyük kayıp!

Yaz turizm sezonunun bitmesiyle birlikte, yetkililer Ege Bölgesi'ne Temmuz ayı itibariyle yaklaşık 10 milyon turist geldiğini açıkladı.

  • Reklam
Ege turizminde büyük kayıp!
24 Ekim 2020 - 03:09
Reklam

Yaz sezonunun sona erdiği Ege bölgesinde turizm sektörü temsilcileri ve CHP’li vekil Süleyman Girgin yaşanan kaybın yüzde 60 oranında olduğunu ifade etti.

Açıklanan resmi rakamlara göre Temmuz ayı itibarı ile 10 milyon turistin ağırlandığı açıklanan Ege bölgesinde turizm temsilcileri gerçek verilerin bu rakamın çok altında olduğunu, normalleşmenin başlamasından itibaren Ege'ye gelen turist sayısının ortalama 700 bin civarı olduğunu belirtiyor. Egeli turizmcilere göre sektöre sağlanan devlet destekleri de yeterli gelmedi.


 


2020 turizm sezonunda turizm sektörünün yüzde 20 kapasite ile çalıştığını, 2020’de de turizm sektörünün bir bütün olarak pandemi ile baş başa bırakıldığını vurgulayan CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin sektöre yönelik desteklemelerin de yaraya pansuman bile olamadığını belirtti. Bu durumun diğer sektörleri de olumsuz etkilediğini kaydeden Girgin ''Turizm emekçileri pandemide daha ağır şartlarda çalışmak zorunda kaldı. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik ödeneği ile geçinmek zorunda bırakılan turizm emekçileri daha çok borçlandı ve yoksullaştı. Geçim derdi büyüdü, evine ekmek götüremeyen emekçiler, sosyal devleti yanında göremedi” ifadelerini kullandı.Turizm sektörünün uzun yıllar boyunca bu dönemin sıkıntısını çekeceğini ifade eden ve büyük otellerin boş kaldığını söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu ''İnsanlar kalabalık ortamlardan uzaklaştı. 35 milyon turiste göre dizayn edilmiş bir ülkeye yaklaşık 2,5 milyon turistin geldiği bir dönem tam anlamıyla bir yıkım oldu. Yetkili ağızlardan Temmuz sonu itibariyle 10 milyon turist geldiği iddialarına da anında cevap verdik. Böyle bir rakam yok. Her şeyi abartarak konuşuyorlar. Bize her bilgi geliyor. Gelen rakamlarda 80 havaalanına gelen her yabancıyı turist sayıyorlar. Sivas’a gelen öğrenci turist değil ki. Bu rakamları abartarak, dalkavukluk yaparak konuşunca Ankara’dakiler otelcileri çok para kazanıyor sanıyorlar” diye konuştu.


Koronavirüs salgınına en hazırlıksız yakalanan sektörün turizm sektörü olduğunu ve diğer sektörlerin online pazarlardan kendilerini çevirmeyi başardıklarını vurgulayan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise şu ifadeleri kullandı:

''Turizmciler hizmet odaklı iş olduğu için kesinlikle online pazara dahil olamadık. Biz sosyalleşme olursa para kazanabilecek bir sektörüz. Pandemi izolasyonu gerektiriyor, turizm ise sosyalleşmeden beslenen bir sektör. Yine de Türkiye turizm sektörü, rakiplerine göre kötünün iyisi bir sezon geçirdi. Yüzde 60 gibi bir kayıp yaşıyoruz. Türkiye turizmi kırılgan bir hali olmadığını da gösterdi. Kısa çalışma ödeneği ile kalifiye elemanlarımızı kaybetmedik. Fakat kısa çalışma ödeneği yeterli mi? Hayır değil. Kredilerimiz geliyor, ödemelerimiz var. Devlet yeni bir teşvik programı çıkarıyor. Bu program kanayan yaraya çözüm değil bir pansuman. Önümüzdeki Mayıs’a kadar bizi idare edecek bir program. Hükümetten kredilerimizi ve ödemelerimizin faizsiz şekilde ertelenmesini ve ötelenmesini istiyoruz. Turizm sektörü, istihdam deposu oluşu ve döviz getirisi ile Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biridir. Açıklanan paket bir nebze sevindiricidir ama kesinlikle yeterli değildir. Eğer kış ayını doğru şekilde geçirirsek yeni sezonda tüm zararımızı kapatırız. Bugün zor günümüz de yanımızda olanlara karşılığını vermeye hazırız. Yeter ki ilgi ve destek yerinde olsun.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum