Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Einstein'ın otel çalışanına verdiği mutluluk formülleri yazılı kağıt rekor fiyata satıldı

Dünyanın en ünlü dehalarından Alman teorik fizikçi Albert Einstein'in mutluluğa ulaşmanın formülüne ilişkin yazdığı bir kağıt bulundu.

  • Reklam
Einstein'ın otel çalışanına verdiği mutluluk formülleri yazılı kağıt rekor fiyata satıldı
01 Aralık 2021 - 16:31
Reklam
1922 yılında Nobel Ödülü aldıktan sonra Japonya'ya ders vermeye giden Einstein bu seyahatinde kaldığı Tokyo'daki Imperial Hotel'de çalışan kişiye birkaç not kağıdı verdi. Bu kağıtlardan birinde mutlu olmanın anlamına ilişkin fikirleri yazılıydı.

Almanca yazılı olan ve ''Sakin ve mütevazi bir yaşam bitmeyen bir acımasızlıkla birleşmiş, başarı peşinde bir yaşama göre daha çok mutluluk getirir.'' ifadelerinin yer aldığı not ve birkaç yazısı daha bir müzayedede 1.8 milyon dolara satıldı. Einstein'in otel çalışanına notların ileride çok değerlenebileceğini söylediği de belirtiliyor.


''Eğer istek varsa, bir yolu vardır.'' notunun yazılı olduğu kağıt ise aynı müzayedede 240 bin doalara alıcı bulurken notları alanlardan birinin Avrupalı olduğu ancak isminin gizli kalmasını istediği belirtildi.


Albert Einstein kimdir?

1879 yılında doğan, 1931 yılına değin Almanya'da yaşadı. Nazi Partisinin kendisini hedef göstermesinden sonra Almanya'yı terk ederek Alman vatandaşlığından kendi isteği doğrultusunda çıkan ve iki evlilik yapan Albert Einstein, ilk eşinden 3 çocuk sahibi oldu. Hayatını düşünmeye, sorgulamaya ve bilime adayan 76 yaşındayken New Jersey Amerika'da hayatını kaybeden Albert Einstein, dünyanın önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Genel ve özel görelilik teorilerini ilk olarak geliştiren bilim insanı olarak bilinen Albert Einstein, fotoelektrik etki çalışmasıyla 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandı.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum