Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Galataport İstanbul'a ilk gemi demirledi! İşte gelen yolcu sayısı

İstanbul’a iki yıl sonra gelen ilk yolcu gemisi, Galataport İstanbul’da dünyanın tek yer altı kruvaziyer terminaline demirledi.

  • Reklam
Galataport İstanbul'a ilk gemi demirledi! İşte gelen yolcu sayısı
01 Ekim 2021 - 12:13
Reklam
Şehrin tarihi limanını dünya standartlarında bir kruvaziyer limanına ve kültür sanat, alışveriş ve gastronomi merkezine dönüştüren, 200 yıldır kapalı olan sahil şeridini yeniden halkın erişimine açan Galataport İstanbul, ilk yolcu gemisini 1 Ekim Cuma günü karşıladı.

Bulgaristan'ın Varna şehrinden gelen SeaDream II adlı geminin 57 yolcusu, seyahatlerini eşsiz bir tarihi yarımada manzarası ile karşılandıkları İstanbul'da tamamlayacak. Bir gece Galataport İstanbul'da kalacak gemi, 2 Ekim'de uzun bir aradan sonra Galataport İstanbul'dan gemiye binecek 69 yeni yolcusu ile bir sonraki rotasına doğru yola çıkacak.


Galataport İstanbul olarak ilk yolcu gemisini karşılamaktan dolayı çok mutluoldıklarını söyleyen Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan pandeminin yol açtığı erteleme ve iptallerin dünya genelinde aşılanmanın artışıyla ortadan kalkmaya başladığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Gemilerimizi daha sık göreceğimiz, farklı ülkelerden, farklı sınıflarda kruvaziyerlerin demirleyeceği bir yıl olacağını ümit ediyoruz. Galataport İstanbul'a gelecek her yolcu ve mürettebat hem ekonomik hem de sosyal anlamda ekonomiye önemli katkı sağlayacak. Her yıl yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu hedefliyoruz. Her turist ülkesine döndüğünde 4 kişiye Türkiye ziyaretinden söz etse her sezon milyonlarca insana erişmiş olabiliriz. Kruvaziyer sektörünün bir şehre ekonomik ve sosyal katkısı çok önemli.''


Kruvaziyer sektöründe seyahatlerin başlangıç ve bitiş noktası olan limanlar ana liman olarak tanımlanıyor. Seyahatine ana limandan başlayıp bitiren kruvaziyer yolcuları, günübirlik gelen transit bir yolcunun 4 katı, şehre diğer yollardan gelen bir turistin ise 8 katı kadar alışveriş ve yeme içme harcamasına ek olarak konaklama ve uçuş harcaması yapıyor. İstanbul ve Türkiye turizmine ve ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacak olan Galataport İstanbul için SeaDream II gemisi ana liman konumlamasının ilk adımı olma özelliğini de taşıyor. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum