Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gezi ve tur tekneleri ile ilgili önemli karar! Zorunlu oldu

Turizm sezonuna az bir zaman kala gezi ve tur tekneleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı.

  • Reklam
Gezi ve tur tekneleri ile ilgili önemli karar! Zorunlu oldu
21 Mart 2022 - 03:20
Reklam
Başta Marmaris, Bodrum, Antalya olmak üzere turizm bölgelerinde 3 bine yakın günlük tur düzenleyen gezi teknesi, her yıl sezonda 3.5 milyon turist taşıyor.

Uluslararası denizcilik kurallarına göre de 12 ve üzeri yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının olası kazalarda yolcuların uğrayacakları bedeni zararlara karşı P&I adı verilen sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Buna karşın gezi tekneleri bu sigortayı yaptırmadığından yerli, yabancı turistler de yıllardır sigortasız tatil geçiriyorlardı. Gezi teknelerinin sigorta konusu ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetmeliğine göre düzenleniyor ve bu yönetmelik de sadece kasko gibi teknenin gövde sigortasını zorunlu tutup, çalışma iznini de bu sigortaya göre veriyor P&I’ı ise zorunlu tutmuyordu. Her turizm sezonunda da tekne sahipleri maliyetleri artırdığı gerekçesiyle sigorta yaptırmama konusunda ısrarcı oluyorlardı.


Sigorta olmadığından dolayı da meydana gelen kazalar uluslararası davalara da konu olurken Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile deniz turizmi araçları da zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamına alınarak yıllardır bakanlıklar arası tartışmaya da konu olan deniz araçlarının sigorta konusu çözüme kavuştu.


Turizm sezonuna az bir zaman kala yapılan yeni düzenleme ile deniz turizminde kullanılan gezi, eğlence amaçlı tekne ve yatlar, ticari yatlar, günübirlik gezi tekneleri olası kazalarda yolcuların uğrayacakları bedeni zararlara karşı zorunlu sigorta yaptıracaklar.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum