Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Danıştay'dan kıyıların MUÇEV'e kiralanması ile ilgili önemli karar!

Doğa harikası kıyıların Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Şirketi’ne (MUÇEV) kiralanmasına karşı açılan dava ile ilgili Danıştay karar verdi.

  • Reklam
Danıştay'dan kıyıların MUÇEV'e kiralanması ile ilgili önemli karar!
23 Şubat 2022 - 19:26
Reklam
Danıştay tarafından Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'nın Datça ilçesinde doğa harikası kıyıların Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Şirketi’ne (MUÇEV) kiralanmasına karşı açılan dava ile ilgili Çevre Bakanlığı tarafından kıyıların kiralanması amacıyla pazarlık usulüyle yaptığı ihalelerin dayanağı olan yönetmeliğin ilgili maddesi ile ilgili karar verdi.

Davaya bakan Danıştay, Datça Belediyesi'nin başvurusunun reddedilmesini hukuka uygun görmezken 2 Mayıs 2013'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 55. maddesinin 4. fıkrasının c bendinin yürütmesinin durdurulmasına 2 Ekim 2021 tarihinde oy çokluğuyla itiraza kapalı şekilde karar verdi.


Kıyılardaki işletmelerin kiralanmasına karşı açılan davalarda, bakanlığın pazarlık usulüyle yaptığı ihalelerin dayanağı olan yönetmeliğin ilgili maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesiyle artık MUÇEV'e ihalesiz kiralama yapılamayacak.


Danıştay kararının MUÇEV'e ait bütün işletmelerin sözleşmesinin iptali için yasal bir dayanak oluşturduğuna dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban Muğla başta olmak üzere Antalya ve Edirne kıyılarında işletmeleri bulunan MUÇEV'i TBMM'de birçok kez dile getirdiklerini belirterek MUÇEV'in kıyılardaki bütün işletme ruhsatlarının iptal edilip, bu işletmelerin belediyelere devredilmesi gerektiğini söyledi.


Datça'nın doğa harikası kıyılarının kullanım hakkı, pazarlık usulü ihale ile 29 Haziran 2017'de 3 yıllığına MUÇEV'e kiraya verilmiş, Datça Belediyesi, 15 Mayıs 2020 tarihinde Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapmış, söz konusu kıyı alanlarını halkın serbestçe kullanımına açmak, vatandaşların günlük gereksinimlerini karşılayacak geçici yapıların hizmete sunulması için belediyeye tahsisini istemişti. Tahsis yapılamayacaksa ilçe sınırlarındaki sahiller için yapılacak ihalelerin tümünün içerik, gün, yer ve saatinin bir ay önceden Datça Belediyesi'ne duyurulmasını talep etmişti. Belediye bu başvurusunun reddedilmesi üzerine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na karşı dava açmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum