Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gökçeada'da sit alanındaki kaçak otele yıkım yolu göründü!

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde kentsel sit alanına inşa edildiği gerekçesiyle açılan davada, 2015 yılında yıkım kararı verilen, ancak Koruma Kurulu'nun sit etkileşim geçiş sahasında olduğunu açıklayınca karar iptal edilen 43 odalı Masi Otel'in yıkımının önü bir kez daha açıldı.

  • Reklam
Gökçeada'da sit alanındaki kaçak otele yıkım yolu göründü!
01 Şubat 2022 - 11:55
Reklam
Sit alanının hatalı ölçüldüğü iddiasıyla 2017 yılında açtıkları davayı kazanan Gökçeada Gönüllüleri Derneği ve Bademli Köyü Muhtarlığı'nın yıkım talebinin reddedildiği Koruma Kurulu kararı, Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

​Gökçeada ilçesi eski Bademli köyünde 2000 yılında 14 odalı olarak inşa edilen, 2010 yılında 29 odalı ek bina yapılan 5 katlı Masi Otel'in ek binasına 3 yıl sonra ruhsat alınırken Gökçeada Gönüllüleri Derneği ile Bademli Köyü Muhtarlığı, otelin kentsel sit alanında inşa edildiği gerekçesiyle hukuk mücadelesi başlattı. Sonuçlanan davada, Danıştay 14. Dairesi, otelin sit alanında kaldığını onaylarken Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu da 2015 yılında otel için yıkım kararı aldı. Koruma Kurulu, 90 gün içinde Gökçeada Belediyesi’nden otelin yıkılmasını isterken otel yıkılmadığı gibi işletilmeye de devam edildi. İtirazlar üzerine yeniden tespit çalışması yapan Koruma Kurulu otelin kentsel sit etkileşim geçiş sahasında olduğunu açıklayınca mülk sahibi de yıkım kararını açtığı davayla iptal ettirdi.


Koruma Kurulu’nun yaptığı son tespitin hatalı olduğunu öne sürerek 2017 yılında açtığı ve 2 yıl süren davayı kazanan Gökçeada Gönüllüleri Derneği ve Bademli Köyü Muhtarlığı, yeniden Koruma Kurulu'na yıkım talebinde bulundu ancak Koruma Kurulu, mülk sahibinin açtığı davayı kazandığı gerekçesiyle yıkım talebini reddetti. Gökçeada Gönüllüleri Derneği ve Bademli Köyü Muhtarlığı, Koruma Kurulu'nun ret kararının iptali için Çanakkale İdare Mahkemesi'ne açtıkları davayı da kazanınca, Masi Otelin yıkımının önü bir kez daha açılmış oldu.


Çanakkale İdare Mahkemesi, taşınmazın sit sınırları içerisinde olduğu, hukuka aykırı olarak yapıldığı ve Koruma Kurulu'nun verdiği kararın hukuka uygun olmadığı, yıkım kararı verilmesi gerektiğinin altını çizerek, idari işlemin iptaline karar verdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum