Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Google'a otel ve uçuş arama uygulamalarında şeffaflık uyarısı!

Avrupa Birliği, vatandaşlarının tatil planlamak için arama motorlarını kullanırken yanlış yönlendirilmesini önlemeyi hedefliyor.

Reklam
Google'a otel ve uçuş arama uygulamalarında şeffaflık uyarısı!
26 Temmuz 2021 - 21:34
Reklam
AB'nin tüketici ajanslarına göre, arama sonuçlarında görüntülenen fiyatlar, önceden hesaplanabilen ücretleri veya vergileri içermeli ve teşvik edilen indirimleri hesaplamak için kullanılan referans fiyatlar açıkça tanımlanabilir olmalı.

Bu nedenle AB, Google Flights ve Google Hotels hizmetleri konusunda şirketi daha şeffaf hale gelmeye zorlayacak.

Google'ın uçuşlar ve oteller için internet arama sonuçlarını sunma şeklini iyileştirmek ve bunları nasıl sıraladığını açıklamak için iki ay süre tanıdıklarını duyuran Avrupa Komisyonu ve AB tüketici yetkilileri, Google'ın olası yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti.

AB kurumları ayrıca, bazı durumlarda satıcıların tüketicilerden daha fazla hakka sahip olduğuna işaret ettiği için Google'a, Google Store'un standart şartlarını gözden geçirmesini söyledi. Google'ın yanıtları zamanında ve tatmin edici düzeyde olmazsa, ilgili Avrupa ajansları konuyu şirketle daha ayrıntılı bir şekilde tartışacak ve yaptırım uygulama aşamasına geçebilecek.

AB tüketicilerinin tatillerini planlamak için arama motorlarını kullanırken yanlış yönlendirilemeyeceklerini belirten AB Adalet Komiseri Didier Reynders, tüketicilerin şeffaf ve tarafsız bilgilere dayanarak seçim yapabilmelerini sağlayacak zemini oluşturmalarının gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Google tarafından yapılan açıklamada ise ''Bu diyaloğu memnuniyetle karşılıyoruz ve kullanıcılarımız için iyi olacak ve daha fazla şeffaflık sağlayacak iyileştirmeleri nasıl yapabileceğimizi görmek için tüketici koruma kurumları ve Avrupa Komisyonu ile yakın bir şekilde çalışıyoruz.'' ifadelerine yer verildi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum