Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gordion Antik Kenti Unesco yolunda

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın başvurusu sonrası hazırlanacak raporun olumlu çıkması halinde Gordion Antik Kenti'nin başkent Ankara'dan UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren ilk antik kent olacağı bildirildi.

  • Reklam
Gordion Antik Kenti Unesco yolunda
12 Ağustos 2021 - 18:51
Reklam
Gordion Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması yönündeki başvuruya ilişkin a.ıklamalarda bulunan Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Genel Koordinatörü Kadim Koç Antik Kenti'nin 2012'de Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığını, 2014'te POTA'nın kurulması sonrasında Polatlı Belediyesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Gordion Antik Kenti'yle ilgili çalışma başlattıklarını belirtti.

2016 yılında ilk uçuşları yaparak 1 yıl boyunca sıcak hava balonu uçurulduğunu ve Ankara'da ilk kez Uluslararası Gordion Yarı Maratonu düzenlenerek Avrupa Miras Günleri kapsamında miras eğitimleri verildiğini anlatan Koç, Dünya Mirası Gezginler Derneği ile yürüttükleri iş birliğiyle gençlere kültür varlıklarının ne olduğunu ve bunların nasıl korunabileceğini öğretip, eğitimin sonunda gençleri kültürel mirasların koruyucusu ilan ettiklerini kaydetti.


POTA'nın çalışmalarıyla oluşturulan dosyayla geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO'ya başvurulduğunu ve dosyanın kabul edildiğini aktaran, Gordion Antik Kenti'nin listeye alınabilmesine yönelik kriterleri denetlemek ve nihai raporu hazırlamak üzere heyet görevlendirildiğini anlattan Koç, bu amaçla Fransa merkezli Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyinden (ICOMOS) uzman Cynthia Dunning ve beraberindeki heyetin 5 gün boyunca Polatlı'da incelemelerde bulunduğunu belirtti.


Heyetin bölgede yaptığı incelemeler sonucunda gayet olumlu izlenim aldıklarını belirten Koç şunları söyledi:


''Onların gözlerindeki ışıltıları, Kral Midas'ın mezarına, antik kente bakışları, dünyanın en fazla tümülüsünün bulunduğu yere heyecanla bakmaları çok önemli diye düşünüyorum. Mutlaka listeye girer diye bir beklenti içerisindeyiz. Listeye girdiği takdirde Gordion, Ankara'nın ilk dünya mirası olacak.''

Koç, incelemenin ardından, gelecek yıl düzenlenecek 45. Dünya Miras Komitesi toplantısında Gordion Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasıyla ilgili nihai kararın verileceğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum