Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Başkent'in Sümelası Alicin Manastırı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya

Ankara Kızılcahamam'da bulunan, Sümela Manastırı'ndan daha eski tarihe sahip Alicin Manastırı turizme kazandırılmayı bekliyor.

  • Reklam
Başkent'in Sümelası Alicin Manastırı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya
07 Ağustos 2019 - 09:58
Reklam

Sümela Manastırı'ndan daha eski bir tarihe sahip olduğu düşünülen Ankara Kızılcahamam'da bulunan  ve görenleri kendine hayran bırakan Alicin Manastırı turizme kazandırılmayı bekliyor.

 

Dik bir yamaç üzerine inşa edilen ve Sümela Manastırı ile benzerliğiyle dikkat çeken Alicin Manastırı'nın kapsamlı bir restorasyona ihtiyacı olduğu görülüyor. Geçmişi hakkında net bilgiler bulunmuyor olması bu manastırı daha da gizemli kılıyor. Yöre halkı tarafından anlatılan rivayete göre, zamanında keşişler bu manastırda gizlenerek ibadet ediyordu. Define avcılarının da yıllar boyu hedefinde olan tarihi manastır, bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Yapının içerisinde yapının yapılış amacıyla ilgili bilgi verecek bir ize rastlanılmadığını, yapının bulunduğu bölge olan Çeltikçi Asarkale'nin SİT alanı olarak ilan edildiğini ancak bunun yanında turizme de kazandırılması gerektiğini söyleyen Alicin Manastırı ile ilgili araştırmalar yapan Şehir Tarihçisi Abdülkerim Erdoğan ''Halk arasında manastır deniliyor. Moloz taşla yapılmış bir yapı. Kayanın insan eliyle bir kısmı oyularak yapılmış. 3 kat pencereli bir yapı. Manastır mı yoksa sığınma yeri mi karakol mu tam bilinmiyor. Yapının içinde bize yapının yapılış amacıyla ilgili bilgi verecek bir ize rastlanmadı. Tam karşısında Çeltikçi Asarkale var. Yaklaşık 10 dönüm bir alanı kaplıyor. Gerek Alicin Manastırı gerekse Asarkale Bizans dönemine ait. Kirmir Çayı Vadisi ve bu çaya karışan vadi yamaçlarında çok sayıda antik dönemde yapılmış yapılar mevcut. Bu yapıların envanter çalışması yapılması gerekiyor. Sit alanı olarak ilan edildi, ancak turizme de kazandırılması gerekiyor. Doğa, kültür turizmini birleştirip saklı Ankara'yı bilinen Ankara haline getirmek gerekir. Çalışmalarım daha ziyade Ankara'nın saklı güzellikleri. Selçuklu ve Osmanlı yapıları dahil İnşallah vesile oluruz. Ankara'nın tanıtımına. Alicin Manastırına yakın Mahkemeağacin kaya yerleşmeleri var var doğal peribacalarımız var... Abacı Peri bacaları. Kilise mağaralar var. Ankara oldukça yeşiliyle suyuyla zengin ve saklı" dedi.

Görünen örme duvarın ardında bulunan Alicin Manastırı'na ancak tırmanarak ulaşılabiliyor. Yaklaşık 10 metre duvar yüksekliğine sahip olan Alicin Manastırı'nda hem çakıl taşı hem de kırmızı tuğla kullanılmış. 3 kat olduğu gözlenen Manastır'ın kapsamlı bir restorasyona ihtiyacı var. Manastıra ulaşımın kolaylaştırılması için yol yapımı da gerekiyor. Öte yandan tam olarak tarihi bilinemeyen bu yapı, arkeologlar tarafından araştırılmayı bekliyor

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum