Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Günah keçisi sadece oteller mi?

Son haftaların tüm platformlarda gördüğümüz, duyduğumuz çok önemli gündem konusu bir kısmın tercih ettiği otellerde geçirilecek yılbaşı.

  • Reklam
Günah keçisi sadece oteller mi?
22 Aralık 2020 - 15:37
Reklam
Otellerin yeni yıl için yapmış olduğu paket programlar sanki korona önlemlerine son derece uyan halkımızı nedense son derece rahatsız etti. Oteller büyük tehlike olarak arz ediliyor. Fakat yeni yılı bu yıl zorunlu olarak evde kutlayacak olan insanlar otellere göre daha fazla risk faktörü oluşturabilir.

Yaza göre daha az kapasite ile ve zorunlu önlemlerle otellerde geçirilecek yeni yılın evde geçirilecek yeni yıla göre daha güvenilir olabileceğini düşünüyorum. Son derece sıkılaştırılmış önlemlerle özellikle. Çünkü her ne kadar denetlemeye çalışılsa da evde kalabalık yılbaşı kutlamasının önüne geçilebileceğini düşünmüyorum.


Covid'in en büyük silahının mesafesizlik olduğunu bilmeyen kalmadı sanırım... Kalabalık aile ya da akraba gruplarınızla bir ev odasında mesafeye ne kadar dikkat edeceksiniz peki? Şimdiden yeni yılı ailesi ile kutlayacak olanlar toplu ulaşım araçlarıyla memleketlerine gitmeye başlamışlarken üstelik.

Tarihte görülmemiş vaziyette darbe alan turizm ve otelcilik sektörü ayakta kalmak için büyük özveri ile bu yeni yıla hazırlanırken, günah keçisi olarak görülmesi Covid-19 önlemlerine, sorumluluklarına kendine göre tam uyduğunu düşünen aslında yeterli derecede uymayan bireylerin kendilerini avutmak için bir suçlu arama psikolojisinden başka bir şey değil.

Kendilerine 4 günlük konaklama paketi hediye edilse bunu reddedeceklerini de hiç sanmıyorum üstelik...

Daha önce kapatılan AVM ile şu an da kapatılan cafe, restaurant vb. vaka sayılarının düşmesine pek bir yardımcı olamadı. Demek ki burada sorumluluklarını yerine getirmeyen evde dahi otursa hala daha dikkatsiz bireylerimiz mevcut. Bundan dolayı zar zor rezervasyon toplayan otelcilik sektörü yerine herkes kendini eleştirirse en azından bir çözüm, bir gelişme olmuş olur vaka sayılarının düşüşü için. İlla bir yerlerin kapatılmasını beklemek yerine ben ne kadar dikkat ediyorum korunmak için çevrem için diyebilmeli insan... Suçlu sadece dış faktörler değil! Belki de kendimizizdir çoğu zaman.

Bir kısmı tenzih ederek söylemek gerekirse sanki evde hiçbir kutlama yapmayacak olan halkın yoğun şikayetleri üzerine yeni bir genelge gelerek şartlar değişmiş bulunmakta.

İçişleri Bakanlığı’nın Valiliklere gönderdiği o genelge şu şekilde;

Belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan oteller ve/veya konaklama tesislerinde; sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kurallarına aykırı olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence, balo düzenlenmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesisleri, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama, eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunamayacak. Bu günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dahil canlı müzik icra edilmeyecek. Saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmeyecek.

TEDBİRLER ALINACAK

Ayrıca, yılbaşı gecesi otel ve konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak. Yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilecek. Otel veya konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda, 'Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler' konulu daha önce illere gönderilen genelge ve Sağlık Bakanlığı 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' ile getirilen tüm tedbir ve kuralların eksiksiz uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetleri  yoğunlaştırılacak. Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, Kimlik Bildirme Kanununun ilgili maddesi hükmü doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecek.

Genelgede ayrıca, belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem uygulanacağı, suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Şimdi bunu da yeterli bulmayanlar çıkıp  ama konaklamada olmasın yasaklansın  derlerse şaşırmayız.

Herkese tüm koca yıl yaşadığımız olumsuzlukları unutturacak güzelliklerle dolu yeni bir yıl dilerim...

ASLI YELDA ERDİR

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum