Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gürsel Tekin'den Bakan Ersoy'a: ''Artık asli işiniz olan turizm sorunlarıyla ilgilenmeye başlayın''

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, turizm endüstrisinin en önemli aracı kuruluşu olan seyahat acentalarının kendi kaderlerine terk edildiğini kaydetti.

  • Reklam
Gürsel Tekin'den Bakan Ersoy'a: ''Artık asli işiniz olan turizm sorunlarıyla ilgilenmeye başlayın''
04 Aralık 2020 - 00:02
Reklam
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte turizm endüstrisinin en önemli aracı kuruluşu olan seyahat acentalarının kendi kaderlerine terk edildiğini kaydeden CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin seyahat acentalarının bu zor günlerden düze çıkabilmesi için taleplerinin dikkatle dinlemesi ve gerçek anlamda çözüm odaklı destekler sağlanması için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Seyahat acentalarının, bugüne kadar üç beş firma dışında iktidarın hiçbir destek ve yardım paketinde kendilerine yer bulamadıklarına vurgu yapan Tekin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


''Seyahat acentalarına tanınan destek paketinden yapılan yardımlara ulaşabilen çok az sayıdaki seyahat acentası Mart 2020’den itibaren, iş yerlerinin kapalı olması ve normalleşme olmaması sebebiyle borcu borçla kapatarak hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Buna rağmen, elektrik, su, doğalgaz faturaları ve giderlerini ödemeye devam ediyorlar. Ayrıca, acenta çalışanlarının büyük bir çoğunluğu ücretsiz izine çıkarılmış durumda. Koronavirüs salgını sürecinde turizm sektörü haricinde hiçbir sektörde yüzde 99 oranında kayıp yaşanmamıştır.''


Bu süreçte gelir kaynakları kesilen, buna karşılık pek çok sabit giderleri devam eden seyahat acentalarının daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarının ortada olduğunu belirten Tekin şöyle devam etti:

''Buradan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a çağrı yapıyorum, Sayın Bakan, işinizi gücünü bırakın ve artık asli işiniz olan turizm sorunlarıyla ilgilenmeye başlayın lütfen! Birçok seyahat acentesi kapanma noktasına gelmiş, evine ekmek götüremez haldeler. Siz bu tabloyu görmezseniz, kim görecek? Bunun vebali ağır olur Sayın Bakan, hatırlatırım.!''

Tekin, turizm sektörünün teşvik ve destek beklentileri şu şekilde sıraladı:

Konaklama Vergisi ve Turizm katkı payı uygulamasının 2021 sonuna dek ertelenmesi.

Daha önce ticari kredi kullanmış, yada acente sahibi şahsi kredi kullanmışsa bu krediler en az 2 yıl faiz işlemeden ötelenmeli.

2022 yılının sonuna kadar istihdama dayalı tüm vergilerin devlet tarafından üstlenilmesi. 

Sicil sorgusu yapılmadan, teminat istenmeden 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl geri ödemeli ve faizsiz işe devam kredisi verilmeli.

İç turizmin geliştirilmesi ve desteklenmesi için Avrupa örneklerinde olduğu gibi vatandaşlarımıza yurt içi tatillerinde kullanmak üzere tatil kuponu verilmesi.

Turizm sektörü geneli için 2021 yılı sonuna kadar personel istihdam desteği sağlanması.

Kurumlar, Gelir Vergisi, Muhtasar, Sgk ve kredi eski borçlarının 2021 yılı sonuna kadar ertelenmesi.

Rekabetin daha da yükseleceği göz önünde bulundurularak acentelere tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum