Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

I-MICE Başkanı Kurt: ''Ticari hayatımıza devam edebilme ihtimalimiz azalıyor''

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınınan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm, etkinlik ve organizasyon sektörünün temsilcileri online toplantıda bir araya geldi.

  • Reklam
I-MICE Başkanı Kurt: ''Ticari hayatımıza devam edebilme ihtimalimiz azalıyor''
11 Mayıs 2021 - 14:45
Reklam
Gerçekleşen online toplantıda 17 farklı sivil toplum kuruluşundan oluşan sektör temsilcileri, etkinlik ajansları, otel yöneticileri, fuar organizatörleri ve tedarikçiler bir araya gelerek pandeminin sektöre etkilerini değerlendirdi.

I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcileri Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) 31.12.2021 tarihine kadar devam ettirilmesi, kongre, toplantı, etkinlik ve fuar sektörü bileşenlerinin de aşılanma takviminde öne alınması, stopaj indirimi, KDV indirimi, işveren SGK prim desteği verilmesi gibi taleplerde bulundu.


Pandemi kaynaklı krizi en ağır yaşayan sektör olduklarını belirten I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:


''Sektörde gelir üretemediğimiz 14 ayı tamamladık. Sektör bileşenleri olarak sorunlarımızı bir kez daha dile getirmek istedik. Bu sektörler bileşenleri; birbiriyle bağlantılı 50'den fazla sektör ve dolayısı ile ülke ekonomisi ve istihdam için taşıyıcı kolon niteliği gören bir ekosistemdir. Binlerce firma ve alt tedarikçisi ile birlikte 500 binden fazla kişiye direkt iş imkanı sağlayan ve toplamda 1 milyonun üzerinde kişiyi etkileyen, yıl içerisinde 70-80 bin civarında küçük, orta ve büyük ölçekli aktivite gerçekleştiren, yıllık 1 milyon civarında günlük sigortalı personel çalıştıran bir endüstriyiz.''


Hayatın akışını derinden etkileyen pandemi kaynaklı krizi en ağır yaşayan sektörler olduklarını belirten I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt bu sıkıntılı sürecin faaliyet alanları açısından 2021 yılı sonu ve hatta 2022 yılına uzayabileceğinin göz önünde tutulduğunda, ticari hayatlarına devam edebilme ihtimallerinin her geçen gün azaldığının anlaşıldığını, ülkeye katma değer oluşturmaya devam edecek, ekonomik ve sosyal öneri ve taleplerinin desteklenmesini beklediklerini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum