Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İlk adım 2019'da atılmıştı! Türkiye Rusya'dan yangın söndürme uçağı alacak

Bir yandan Rusya'dan kiralanan uçaklar yangında kullanılmaya ve yenileri beklenmeye devam ederken, diğer yandan Türkiye ile Rusya arasında uçak alımı konusunda da temasların devam ettiği bildirildi.

  • Reklam
İlk adım 2019'da atılmıştı! Türkiye Rusya'dan yangın söndürme uçağı alacak
05 Ağustos 2021 - 13:44
Reklam
Rusya'nın Rostov Bölge Valisi Yardımcısı İgor Sorokin bölgeye bağlı Taganrog kentinde Be 200 amfibi uçaklarının üretildiği Taganrog Havacılık Bilim ve Teknik Kompleksi ile ilgili Rus İnterfaks Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Türk hükümeti ile yangın söndürme modifikasyonlu uçak sevkiyatı için müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Söz konusu uçakların satın alınmasına yönelik ilk temaslar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında Moskova'da ziyaret ettiği havacılık fuarı MAKS 2019'da başladı.


Fuarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Be-200 amfibi uçağını tanıtmasından kısa bir süre sonra da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine 8 Eylül 2019 tarihinde Taganrog’da uçağın üretildiği tesislerde incelemelerde bulunmuş, uçağı uzun zamandır takip ettiklerini ve gelip görmek istediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, bizzat denediği uçağı çok beğendiğini söylemişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum