• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Sinema, tiyatro ve seyahatlerde yeni uygulama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sinema, tiyatro, şehirlerarası otobüs, uçak gibi insanların yan yana oturduğu yerlerde uygulanacak yeni uygulama ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Sinema, tiyatro ve seyahatlerde yeni uygulama
05 Ağustos 2021 - 09:22
Reklam
Sinema, tiyatro, şehirlerarası otobüs, uçak gibi insanların yan yana oturduğu yerlerde koronavirüs aşısı olmayanlardan PCR testi istenebileceğini söyleyen Bakan Koca yaptığı açıklamada ''Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirlerarası otobüse bineceğim diyorsanız aynı zamanda aşınızı da yaptırmadıysanız, PCR testi yaptıracaksınız.'' dedi.

Aşı olanların aşı olmayanlar nedeniyle risk altında kaldığını, sinemaya, tiyatroya gittiğinde, uçağa, otobüse bindiğinde yanına oturan kişinin aşılı olup olmadığını bilmediğini belirten Bakan Koca şunları söyledi:


''Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Çünkü o vatandaşımızın sağlık hakkını da korumak anlamında önemli bazı alanlarda bu uygulama başlanabilir. Bunu tartışıyoruz.''


Uygulamanın yeme içme alanlarında olmayacağını, özellikle esnafın işyerine dönük bir kısıtlama düşünülmediğine değinen Bakan Koca testlerin ücretsiz olacağını, hayat devam edeceği için aşı olmamakta direnenlerin iki gün arayla devlet hastanelerinde ücretsiz PCR testi yaptırabileceğini belirterek amacın aşısını olup, sosyal hayatını sürdürmek isteyenleri korumak olduğunu söyledi.


Son günlerde vaka sayılarındaki artışa da değinen Bakan Koca şöyle devam etti:

''Bu tamamen hareketliliğin artmasının, tedbirlerin giderek azalmasının getirdiği bir sonuç. Özellikle bayram ve bayram sonrası vatandaşlarımızın iller arası dahil hareketliliklerinin getirdiği bir sonuç oldu. Artışın geçen hafta 20–22 bin arası sabit kaldığını gördük. Dün itibarıyla rakam biraz daha yükseldi. Bu pik nerede son bulacak, gelecek hafta biraz daha net söylemek mümkün olabilir. Bu hareketlilik devam eder, vatandaşımız tedbir hassasiyetini sürdürmezse biraz daha yükselebilir. Bağışıklığı sağlamak için bizim aşılamayı yüzde 75-80 oranlarına hızla çıkarmamız gerekiyor. O oluşmadıkça sürekli bu enfeksiyon dalgası devam edecek.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum