Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rezervasyon iptalleri başladı! Turistler yangın bölgelerini terk ediyor

Antalya’nın Manavgat ilçesi, Mersin, Adana ve Muğla’nın Marmaris ve Bodrum ilçelerinde çıkan yangınlar, turizmcilerin elini kolunu bağladı.

  • Reklam
Rezervasyon iptalleri başladı! Turistler yangın bölgelerini terk ediyor
02 Ağustos 2021 - 19:07
Reklam
Dünyayı saran pandemiyle nedeniyle 1.5 yıldır zorluk geçen turizm sektörü, şimdi de ağırlıklı olarak turizm bölgelerinde başlayan yangınların endişesini yaşıyor. Yangının yakınında kalan oteller önlem olarak misafirlerini geçici olarak teknelerle tahliye ederken turizmciler panik yaratmadan krizi atlatmak için yoğun çaba içinde. 

Marmaris’te yangının endişe yarattığını, bekleyiş halinde olduklarını ve bölgede Hisarönü, Turunç ve Kumlubük’te yangınların sürdüğünü söyleyen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Bülbüloğlu, henüz tehlikenin geçmediğini belirtti.


Turizmcilerin yangın nedeniyle bölgeye gelen kolluk kuvvetlerine destek olduklarını ve otellerini açtıklarını dile getiren ancak turistlerin yüzde 10’luk kesiminin bölgeyi terk ettiğini söyleyen Bülbüloğlu gelecek olanların büyük çoğunluğunun rezervasyonlarını iptal ettiğini ve yeni rezervasyonunda gelmediğini belirtti. Bekleyiş içinde olduklarını söyleyen Bülbüloğlu Marmaris merkezde tehlike olmamasına rağmen Kumlubük tarafında birkaç otelin güvenlik amacıyla tahliye edildiğini belirtti.


Çıkan yangınlar sonrasında turizm büyük yara aldığını söyleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer ise iptallerin kısa sürede düzelmesini beklediklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:


''Ege özellikle doğasını da satıyordu. Deniz, kum, güneş tatillerine yeşil doğamız da doğal güzelliklerimizde dahildi. Bunu kaybettik çok üzgünüz. Önümüzdeki yıllarda bunun olumsuz etkilerini yaşayacağız. Bu sıcaklıkta bu yangınlara hazırlıksız yakalandık. Yunanistan’da da oldu. Hızlı müdahale edildi. Turizm iptallerle etkilenmez ama burada müdahale konusunda dersler çıkartmak şart.''

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise Antalya'daki otellerde rezervasyon iptali gözlenmediğini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum