Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiliz basını: ''Türkiye'de İngiliz turist boşluğunu Araplar kapatıyor''

İngiltere’nin önde gelen haber ajanslarından Reuters, kapsamlı bir Türkiye analizi hazırladı.

  • Reklam
İngiliz basını: ''Türkiye'de İngiliz turist boşluğunu Araplar kapatıyor''
14 Temmuz 2021 - 17:38
Reklam
Haberde İngiliz turistlerin Türkiye’ye gelmediğini fakat bu boşluğu Arap turistlerin doldurduğu vurgulandı.

Türk turizminin 2020’yi neredeyse kaybettikten sonra yeniden canlandığı, Alman ve Rus tatilcilerin Türkiye’ye gelirken İngiliz turistlerin Türkiye'de tatil yapamadığının vurgulandığı haberdeşu ifadelere yer verildi:


''Karantinasız seyahat ve TL’nin değer kaybı ile bölgeye gelen Arap turistler, İngilizlerin gelmemesi sebebiyle oluşan boşluğu doldurdu. Arap turistler Türkiye’nin turizm sektörünün canlanmasına katkıda bulundu.''


Ucuz TL, karantinasız seyahat, Arap turisti Türkiye’ye çekiyor başlığı kullanılılan haberde Türkiye’ye gelen Arap turistlerin görüşlerine de yer verilirken turistlerin açıklamalarının Türkiye’deki durumu gözler önüne serdiği belirtildi. Umman’dan diğer Körfez ülkelerine gitmek yerine Türkiye’ye gitmenin daha iyi bir seçenek olduğunu belirten bir turist şu açıklamayı yaptı:


''Çünkü orada ya da AB ülkelerinde Covid-19 testi pozitif çıkarsa zorunlu karantinaya alınıyorsun. Avrupa’ya gitmeye gerek yok. Orası daha pahalı ve halen yasaklar var. Burada Boğaz’da 9 Ürdünlüyle birlikte tekne gezisi yaptık. Türk kahvesi içtik, Osmanlı Devleti’nden kalan sarayları gezdik. Burası fiyat, kültür, tarih, yemek ve hava olarak gidilecek en iyi yer. İstanbul hakkında çok şey duymuştuk. Eğer Ürdün’de Ölü Denize, Bethany ya da Akabe’ye giderseniz burada harcadığınızdan çok daha fazla para harcarsınız. Burası iyi bir seçenek ve iyi bir fiyata.''

Türkiye’de turizmin ülke ekonomisine katkısının yüzde 12 seviyesinde olduğunu yazan Reuters haber ajansı bu yıl Mayıs ayında getirilen koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle beklenen durumun biraz daha altında seyrettiğini, karantinasız seyahat ve Türk lirasının son 3 yılda dolar karşısında değer kaybetmesinin Orta Doğu ülkelerinden Türkiye'ye yönelik talebin artmasına sebep olduğunu belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum