Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiliz dergi: ''Türkiye'ye giderseniz el üstünde tutulursunuz, Tweet atmayın yeter''

İngiltere'de haftalık yayımlanan Economist dergisi, Türkiye'de tam kapanma döneminde turistlerin kısıtlamalardan muaf olmasını bir yazıyla okuyucularına aktardı.

Reklam
İngiliz dergi: ''Türkiye'ye giderseniz el üstünde tutulursunuz, Tweet atmayın yeter''
14 Mayıs 2021 - 12:22
Economist dergisi Nisan ayında 60 bine kadar çıkan günlük vaka sayısının düşmeye başlamasının turizm için umut yarattığını ancak ülkede yaşayanların eve kapatılıp turistlere kırmızı halı serilmesinin hoş karşılanmadığını belirtti.

Ülkeye gelen turistlerin el üstünde tutulduğunu belirten Economist, turizm sektörünü canlandırmak için kısıtlamalardan muaf tutulan turistlerin denizin ve boş sokakların keyfini çıkardığını ancak aynısını yapan Türklere asgari ücretin üzerinde ceza kesildiğini aktardı.

Yazısında Türkiye'de 17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma döneminde alkollü içecek satışlarının yasaklandığını belirten Economist yabancı turistlerin otellerde bu içecekleri serbestçe tüketebildiğini de yazdı.

Türkiye'nin birçok açıdan turistler için cazip bir ülke olduğunu aktaran İngiltere'de haftalık yayımlanan Economist dergisi yazısının devamında şunları belirtti:

''Yemekler harika, insanlar misafirperver. Karadeniz'de dağ yürüyüşlerinden, Ege'de tekne turlarına ve Kapadokya'da balon turlarına kadar birçok tatil seçeneği var. İki yılda TL'nin dolar karşısında yüzde 60'a yakın değer kaybetmesi de Türkiye'de tatili ucuza getiriyor. Lüks bir otel odası, Avrupa'nın merkezinde Airbnb sitesinde bulacağınız tekliflerden daha ucuz.''

Economist dergisi Türkiye'ye giden turistlerin tek yapması gerekenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki düşüncelerini tweet atmaktan uzak durmaları olduğunu söyleyerek, bir yılda en az 36 bin kişi hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla soruşturma açıldığını hatırlattı.

Türkiye'nin turizme duyduğu ihtiyaca da değinen Economist, 12,6 milyar dolara düşen turizm gelirinden dolayı TL krizininin derinleştirdiği aktarırken 2021'de durumun daha da kötü olabileceğini, Ocak ve Mart arasındaki turizm gelirinin geçen yıla kıyasla yüzde 40 düştüğünü belirtti.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum