Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye, İngiltere'de yeşil listeye ne zaman girecek, İngiliz turist ne zaman gelecek?

Türkiye, İngiltere'de seyahat için kırmızı listeden çıkmazken Türkiye’den İngiltere’ye dönecek olan turistlerin 10 gün boyunca otelde karantinada kalması şartı devam ediyor.

  • Reklam
Türkiye, İngiltere'de yeşil listeye ne zaman girecek, İngiliz turist ne zaman gelecek?
25 Haziran 2021 - 14:41
Reklam
İngiltere'nin Türkiye'yi Covid-19'la mücadele kapsamında seyahat kısıtlamalarının belirlendiği listede kırmızı listede tutması ve Türkiye'den ülkeye gelenlerin 10 boyunca bedelini kendilerinin ödediği otellerde karantinada kalacak olmalarından dolayı İngiliz turistler tatil için Türkiye yerine başka ülkeleri tercih etmeye başladı.

Britanya Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Engin Sertoğlu İngiltere Biyolojik Güvenlik Kurumu'nun 3 haftalık periyotlar halinde ülkeler arasında virüsün yayılımı, yapılan testler, testlerin oranlarına göre değerlendirmeler yaptığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Buna göre ülkeleri gidilebilir, yeşil, sarı ve kırmızı seviyesine alıyor. Bu anlamda yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye maalesef yine seyahat kısıtlaması olan kırmızı ülkeler arasına alındı. Dönüşte otel karantinası zorunluluğu var. Bu da turizm hareketliliğini tamamen durdurdu. Bunun sebebi olarak Türkiye’nin geçirgenlikte, bağlantılı ülkeler bulunduğu konumu doğrultusunda, transit hareketliliğin fazla olmasını gösteriyorlar. Bunun haricinde ülke içi oranların fazla olmasını gösteriyorlar. İngiltere’de aşılama çok fazla olmasına rağmen vaka sayılarını Hindistan varyantı ciddi etkiliyor. İngiltere bu anlamda çok hassas. Turizm adına Temmuz ve Ağustos aylarını kaybettik. İspanya adalarının yeşile geçmesiyle birlikte İngilizler tatil rezervasyonlarını bugünden organize ediyorlar. Artık bizim işimiz Ağustos ayında açılabilirsek son dakika satışlara kalıyor.''


Bir sonraki değerlendirmede Türkiye'nin sarı kategoriye alınması ve İngiltere'nin Ağustos ayı itibariyle bahsettiği çift aşı olan insanların dönüşte karantina uygulanmasına gerek olmayacağı söylemi gerçekleşirse Ağustos ayında son dakika satışlar anlamında yine bir şeyler olabileceğini vurgulayan Britanya Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Engin Sertoğlu Eylül, Ekim ayının kazanılabileceğini ve sezonun son bölümünü kaybetmemek için bunun önemli olduğunu söyledi.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum