Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiliz turistlerin gelişiyle ilgili uyardı! 'Varyantları ülkemize yayarız'

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmasıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

  • Reklam
İngiliz turistlerin gelişiyle ilgili uyardı! 'Varyantları ülkemize yayarız'
19 Eylül 2021 - 16:18
Reklam
Türkiye'nin önemli turizm pazarlarından İngiltere'de hükümetin koronavirüs kısıtlamaları kapsamında seyahat listesini güncelleyerek 17 Mayıs'tan bu yana kırmızı listede bulunan Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurması sonrasında Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sosyal medya hesabından İngiltere’nin kararını değerlendirdi.

İngiltere'nin Türkiye ile birlikte 8 ülke ve bölgeyi kırmızı listeden amber listeye aldığını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceylan konuyla ilgili uyarılarda bulunduğu sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:


''4 Ekim’de de amber ve yeşil liste birleşecek ve gidilecek ve gidilmeyecek ülkeler sınıflamasına geçecek. Özetle kendilerinin kabul ettiği aşılarla tam aşılı olanlar için dönüşte karantina kalktı. Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız. İngiltere'de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız.''


İngilizlerin ülkeye girişlerinde ve 2. günde olmak üzere en az 2 PCR testi istenmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ceylan şöyle devam etti: ''İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz'i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat. İngiltere bizi kırmızı listeden çıkardı ama, bizde yapılan Biontech/Pfizer aşılamasını bile kabul etmiyor. İkinci listedeki ülkeler ise 4 Ekim’de eklenecek. Yani bizden çok vakası olan bu ülke kendi vatandaşının tatil için buraya gelmesine izin veriyor ama oraya gidecek Türkler aşılı olsa bile 10 gün izolasyonda kalacak. Hatta ABD'de aşı olanlardan bile sadece ABD vatandaşlarını kabul ediyor.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum