Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'de Başbakan Johnson normalleşme ve uluslararası seyahat kararlarını açıkladı!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson virüsle mücadelenin başarılı seyrettiğini söyledi ve halkın göstermiş olduğu sabrın karşılığını aldıklarını belirtti.

  • Reklam
İngiltere'de Başbakan Johnson normalleşme ve uluslararası seyahat kararlarını açıkladı!
05 Nisan 2021 - 19:00
Reklam
Başbakan Johnson koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasına, planlandığı gibi 12 Nisan'da atılacak ikinci adımla devam edileceğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre 12 Nisan'dan itibaren İngiltere'de kuaförler, spor salonları ve kütüphaneler tekrar açılacak, restoranlar ve publar açık hava alanlarında hizmet vermeye başlayacak. 15 kişiye kadar düğünlere izin verilecek, aynı hanede yaşayanların birlikte tatile gitmesine izin verilecek.


Bununla birlikte uluslararası seyahatlerdeki yasak devam ediyor.


Başbakan Johnson bugünkü konuşmasında belirti göstermeyen kişileri de düzenli olarak test yaptırmaya davet ederken bu testler ücretsiz olarak eczanelerden ve sağlık merkezlerinden edinilebiliyor. Testlerin evlere ücretsiz olarak gönderilmesi de mümkün.


Johnson koronavirüs statü sertifikası da denen, insanların hastalığı geçirerek veya aşı aracılığıyla bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek bir belge üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Covid sertifikaları, uluslararası seyahat ve sosyal mesafe kuralları hakkında bir dizi inceleme hakkında bir güncelleme belgesi de yayınlayan hükümet, uluslararası seyahatin yurtdışındaki pandeminin durumu göz önüne alındığında 17 Mayıs'ta devam edebileceğini henüz teyit edemediğini belirtiyor ve insanlara tablo daha netleşene kadar yurt dışında yaz tatili rezervasyonu yapmamalarını tavsiye ediyor.


Uluslararası seyahatlere 17 Mayıs'ta başlamayı umduklarını fakat bunu kesin olarak ifade etmek için henüz erken olduğunu söyleyen Başbakan Johnson ile basın toplantısına katılan hükümetin sağlık danışmanı Prof. Chris Whitty ise ülkenin Covid-19'la mücadelesinde aşılamanın önemine dikkat çekti.

BBC'ye konuşan hükümetin koronavirüs bilim danışmanı Prof. Neil Ferguson, 17 Mayıs sonrasında ise uluslararası seyahatlere izin verilmesinin ardından Avrupa'dan gelecek yolculara koronavirüs testi zorunluluğunun devam edebileceğini söyledi.

Tur operatörü TUI'nin Birleşik Krallık ve İrlanda Direktörü Andrew Flintham, uluslararası seyahatlere izin verildikten sonra Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs ve İspanya'nın en popüler ülkeler olmasını beklediklerini, yaz sezonu açılmadan önce uluslararası seyahatlere dair kuralların netleştirilmesi çağrısı yaptı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum