Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiltere'den yurtdışı seyahatler için yeni Trafik Işığı Sistemi!

Ülkeler turistler için çeşitli formüller geliştirmeye çalışırken, İngiltere geçtiğimiz yıl uyguladığı trafik ışığı sistemini tekrar hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İngiltere'den yurtdışı seyahatler için yeni Trafik Işığı Sistemi!
20 Mart 2021 - 17:37
Reklam
İngiltere'de bu yaz yurtdışı seyahatleri için geçtiğimiz yıl da uygulanan daha riskli kırmızı ülkelere yönelik daha katı kısıtlamalar ve daha yüksek aşılama oranlarıyla yeşil yerlere daha kolay seyahat sağlayacak yeni bir trafik ışığı sistemi için planlar hazırlanıyor.

İngiltere tarafından hayata geçirilecek sisteme göre hükümet, ülkeleri risk gruplarına göre kırmızı, sarı ve yeşil kategoriler olarak sınıflandırırken, sarı ve yeşil kategorideki ülkelere seyahat edenler, İngiltere’ye döndüklerinde zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmayacak.

Ülkede bazı bilimsel danışmanlar, uluslararası seyahatin yeniden başlaması için önerilen tarihin çok ötesinde katı kısıtlamaları sürdürme konusunda istekli olduklarını açıklarken hükmet yetkilileri ile turizm sektör temsilcileri yurtdışı seyahat yasağının ne kadar hızlı kaldıracağı konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

Financial Times'ın haberine göre, Avrupa genelinde koronavirüs vakalarındaki artış endişeye neden olurken İngiliz hükümetinin baş sağlık danışmanı Prof. Chris Whitty kısıtlamaların çok hızlı kaldırılması konusunda erken davranılmaması gerektiğini belirtirti.

İngiltere'de Halk Sağlığı departmanı 2020 yılında yapılan bir araştırma sonuçlarını baz alarak yaptığı açıklamada ise geçen yaz Akdeniz'den İngiltere'ye virüs taşıyan önemli sayıda tatilcinin geri döndüğünü belirtti.

Halk Sağlığı departmanı yöneticileri tarafından BBC Radio 4'ün Today programına verilen demeçte, İngiltere'ye yeni koronavirüs varyantları getirme riski nedeniyle uluslararası seyahatlerin tatilciler için olası olmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundular:

''Bu yeni varyantlardan daha fazlasını ülkeye geri getirme potansiyeli nedeniyle, örneğin Temmuz ve Ağustos'ta çok sayıda insanın yurtdışı ülkelerine tatile gitmeye başlaması durumunda gerçek bir risk altında olduğumuzu düşünüyoruz.''

İngiltere'de hükümet yurdışı seyahatlerin nasıl ve ne zaman devam edebileceğini açıklayan raporlarını 12 Nisan'a kadar sunacaklar. Yapılan açıklamaya göre mevcutta kullanılan trafik lambası sistemine benzer yeni bir trafik ışığı sistemi için planlar hazırlanırken yeni sistemin farklı ülkelerdeki enfeksiyon ve aşılama oranlarındaki değişikliklere uyum sağlayacak kadar esnek olabilecek bir  yapıda olacağı belirtildi.

Hükümet yetkilileri yeşil olarak belirlenen ülkeleri ziyaret eden kişilerin Covid-19 testlerine ne ölçüde girmeleri, formları doldurmaları ve hatta dönüşte kendi kendilerini tecrit etmeleri gerekeceğine henüz karar vermiş değiller.


Financial Times'a açıklamalarda bulunan hükümet yetkilileri şu ifadeleri kullandı:

''Sağlık otoriteleri, toplu testler uygulanana kadar kendi kendine izolasyon ve yönetilen karantina sağlama konusunda ısrarcı. Hayat geçrilmesi planan yeni trefik ışığı sisteminin yanında kendi kendine tecrit göz ardı edilemez. Bunların hepsi yurtdışı tatilinden İngiltere'ye dönecek vatandaşlarımızı korumanın bir parçası.''

İngiltere'de havayolu şirketleri yolcu belgeleri üzerindeki mevcut manuel kontrol sisteminin, seyahatler geniş ölçekte yeniden başladığında işe yaramayacağını ve yolcuların sınırda oluşacak yoğunluğu önlemek için koronavirüse karşı test edildiğini veya aşılandığını göstermek için dijital sertifikanın sunulması için bastırdığı belirtiliyor.

2021 yılı turizm sezonuna yönelik belirsizlikler devam ederken yurtdışı tatil rezervasyonlarının büyük oranda arttığı İngiltere'de Thomas Cook, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'ı açık ülkeler olarak ele aldığını ve Yunanistan için yapılan rezervasyonların bu ay İngiliz turistleri ağırlayacağını duyurmasının ardından aniden yükseldiğini açıkladı.

Türkiye'nin İngiliz turistlere yönelik yaptığı açıklama sonrasında Thomas Cook'un en çok rezerve edilen ilk üç ülke arasına girmesine neden olurken, TUI Türkiye için yapılan rezervasyonların duyurunun ardından 2019 seviyelerinden yüzde 25 arttığını açıkladı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum