Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'nin kırmızı liste kararı 2022 turizm sezonunu da vurdu!

Koronavirüs vaka sayılarının zirvelerde olduğu Hindistan’ı sarı listeye alan İngiltere'nin Türkiye’yi kırmızı listede bırakması hem İngiltere’de yaşayan Türklerin hem de turizmcilerin tepkisine sebep oldu.

  • Reklam
İngiltere'nin kırmızı liste kararı 2022 turizm sezonunu da vurdu!
02 Eylül 2021 - 00:00
Reklam
Ülkeleri aşılama oranları, vaka sayıları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak yeşil, sarı ve kırmızı olarak adlandırdığı ve trafik ışık sistemi dediği risk listesini 3 haftada bir günceleyen İngiltere yapılan liste değişikliğinde sarı listeye geçmesi düşünülen Türkiye'yi yine kırmızı listede bıraktı.

Hem İngiletere'den hem de Türkiye'de birçok kesim tarafından tepki gören ve turizmi derinden etkileyen durum karşısında 2021 sezonundan umudunu kesip 2022 sezonu için erken rezervasyon yaptıracak İngiliz turistler, Türkiye'nin kırmızı listede olmasından endişe duyup yönünü başka ülkelere çevirdi.


Kararın siyasi olduğunu dikkat çeken ve Birleşik Krallık'ın yapmış olduğu güncellemede Türkiye'yi beklenti olan sarı ülkeler kategorisine almayıp kırmızı ülke statüsünde tutmaya devam ettiğini belirterek yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla bu konunun bilimsel olduğu, Türkiye'nin varyant sayılarını giriş yapmadığı, bu nedenle Türkiye'nin bilgilerine yeterince sahip olmadıklarını gerekçe göstererek kırmızı ülkeler kategorisinde tuttuklarını hatırlatan İngiltere Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, bu durumu kendi ağızıyla açıkladı. Fakat görülen o ki bu yapılan değerlendirme ile bunun gerçekleri yansıtmadığı. Her ne kadar İngiltere bu konuya bilimsel yaklaştığını söylese de Türkiye yeteri kadar veri girişi sağlamış olmasına rağmen, birçok ülkeden daha yüksek veri akışı sağlamış olmasına rağmen maalesef Türkiye'yi kırmızı ülkeler statüsünde tuttular. Bu kararın bugüne kadar siyasi olmadığını iddia eden İngiltere hükümeti, artık yaptığı icraat ile net olarak bu kararın siyasi olduğunu bizlere kanıtlamış oldu. Hindistan gibi varyantın kaynağı olan bir ülke şu anda sarı ülkeler kategorisinde, sağlık sistemi çökmüş durumda. İnsanların sokakta hayatını yitirdiği bir ülkenin İngiltere'ye girişi mümkün fakat Türkiye'den gelen insanlar, otel karantinası zorunluluğu ve binlerce pound para ödemek zorunda bırakıldı.''

Bu karardan net olarak İngiltere hükümetinin içerisindeki Hindistan orijini bakanların ağırlıklarını koyup Hindistan'dan seyahatleri serbest hale getirdiklerini ancak Türkiye olarak bu konuda başarılı olunamadığını belirten Sertoğlu şöyle devam etti:
''Şu an görülen o ki bir sonraki değerlendirme 16 Eylül civarlarında olacak. O tarihe kadar Türkiye yine kırmızı ülke statüsünde ve seyahat maalesef mümkün değil. Bu Türk turizmini İngiltere pazarı açısından çok ciddi olarak etkiledi. İngiltere pazarı özellikle 2022 yaz sezonu için satışların başlayacağı dönemde kırmızı ülke statüsünde kalarak tatil satın alacak insanları tedirgin durumda bırakıyor. Bu da 2022 yaz sezonu tatil tercihi yapacak insanları Türkiye'den uzaklaştırıyor. Yunanistan, İspanya ve diğer ülkeler bu anlamda Türkiye pazarı müşterisini alıyor.''

Türkiye'nin sarı listeye geçmesi için çalışmalar yaptıklarını, Türkiye'ninde  elinden gelen çabayı sarf ettiğini belirten Sertoğlu Türkiye'nin kırmızı ülke kategorisinde kalıp Hindistan'ın sarı ülke olmasının düşündürücü olduğunu ancak yine de çok ciddi çalışmalara devam ettiklerini belirterek İngiltere hükümetini sıkıştırdıklarını ve kendilerine buradaki Türk kökenli milletvekilleri üzerinden mektup göndererek bu sorunu aşmak istediklerini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum