Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kırmızı liste turizm çalışanlarını vuracak! İşte işsiz kalacak turizmci sayısı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkartmamış olması nedeniyle sezonun erken biteceğine dikkat çekti.

Kırmızı liste turizm çalışanlarını vuracak! İşte işsiz kalacak turizmci sayısı
31 Ağustos 2021 - 15:06
Reklam
Türkiye’nin önemli gelir ve istihdam kaynaklarından biri olan turizm sektöründe bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkartmamış olması hayal kırıklığı yaşatırken İngiltere ve Fransa'nın kırmızı liste kararları nedeniyle turizm sezonunun erken kapanmasından en çok turizm çalışanlarının etkileneceğini belirten Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, turizm çalışanlarının yeni bir işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Turistik işletmelerin kapanmasının en çok turizm çalışanlarını etkileyeceğini belirten, Eylül sonu itibarıyla Türkiye'de turizm sektöründe ne olacağının görünmediğini belirten Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu şunları söyledi:


''250'lere varan günlük ölüm vakaları yaşanıyor. Kırmızı listeye almaları dış güçler olarak komplo teorileriyle izah etmeye çalışıyorlar. Komplo teorisi değil gerçek bu. Türkiye yeniden çok riskli bir ülke durumuna geldi tekrardan. Hasta vaka ve ölüm sayılara korkunç yükselmiş durumda. Turizmin tehlikeye girmesinin dışında bütün halkın hayatı tehlikeye giriyor. Ne tarafından tutacağımızı bilmiyoruz. Eylül sonu itibarıyla, sezon kapandığında restoran, kafe, bar, otel işçileri tekrar açlığa terk edilecek. Zaten 22 aya yakın bir işsizlik ve açlık dönemi olmuştu. Milyonlarca işsiz olmasına karşı onlara bir ödeme yapılmamıştı. Şimdi aynısı mı olacak yeniden. Yetkililere bunu duyurmak lazım. Turizm işçileri süresi belirsiz bir açlığa, işsizliğe ve yokluğa mahkum mu edilecekler? Yoksa bu kısa çalışma ödeneği ve işsizlik sigortası daha gelişmiş bir kapsamda insanlara bir sosyal destek olarak sunulabilecek mi?”


Turizm çalışanlarının büyük bir bölümünün sigortasız çalıştığını, devlet hiçbir işlem yapmadığını belirten ve devleti sigortasız çalışmayı engellemediğine göre, sigortasız çalışmaktan dolayı işçinin cezalandırılamayacağını kaydeden Yahyaoğlu şöyle devam etti: “Önümüzdeki günler aynısını yaşayacağız gibi görünüyor. Eğer sezon eylül sonu itibarıyla bitti denirse milyonlarca işçi tekrar işsizlikle baş başa kalacak. 3.5 milyon çalışanın işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya. Bu durum sadece İngiltere ve Fransa ile sınırlı kalmayacak. Dönüşlerde karantina uygulaması var. 14 gün karantinada kalan kişi otel masraflarını kendi karşılayacak diyor. 14 gün orada bir kişinin otelde kalması, Türkiye'de tatil yaptığı paranın iki katından daha fazla. Kimse böyle bir tatile gelemez. O karantinayı kimse göze alamaz. Bu çok tehlikeli bir süreç bence.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum