Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İstanbul Bodrum uçağı rötar yapan havayolu şirketine tazminat şoku!

İstanbul’dan Bodrum’a gidecek uçak, 20 dakika rötar var denilmesine rağmen 4 saat sonra kalkınca yolculardan biri şirkete tazminat davası açtı.

  • Reklam
İstanbul Bodrum uçağı rötar yapan havayolu şirketine tazminat şoku!
08 Şubat 2021 - 20:10
Reklam
9 Ağustos saat 21.00’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bodrum’a gitmek üzere uçak bileti alarak havaalanına giden Cem Haydar Bektaş isimli iş insanı özel bir havayolu firmasına ait uçağın 20 dakika rötar yapacağına ilişkin bir anonsla karşılaştı.

İddiaya göre buna rağmen yolcular uçağa alındı. Ağustos ayı olmasına rağmen, uçağın kliması ve havalandırılması çalıştırılmazken havasızlıktan bunalan yolculara, uçağın motorunda, klimasında ve havalandırmasında sorun olduğu bildirildi. Yolcular yaklaşık 4 saat boyunca uçağın içerisinde bekletildikten sonra saat 01.20’de kalkış yapabildi.


Yolculardan arasında yer alan iş insanı Cem Haydar Bektaş, havayolu şirketinin bilinçli ve ağır kusurlu davranışları nedeniyle aldatılmışlık, stres, huzursuzluk ve üzüntü yaşadığını öne sürerek 10 bin TL manevi tazminat davası açtı.

Ağustos sıcağında yaklaşık 4 saat boyunca uçağın içerisinde klimasız ve havalandırmasız bekleyen yolcular arasında yer alan iş insanı Cem Haydar Bektaş'ın açtığı 10 Milyon TL'lik manevi tazminat davasında yerel mahkeme 100 euro ödenmesine hükmederken, karar İstinaf’a taşındı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin 100 euro’luk miktarının az olduğunu ve davacının kişilik hakları üzerinde olumsuz etki oluşturacağını vurgulayarak, 10 bin TL’lik tazminatın dava tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte Bektaş’a ödenmesine hükmetti.

İstinaf’ın verdiği 10 Bin TL’lik tazminat kararını değerlendiren Cem Haydar Bektaş’ın avukatı Muzaffer Değirmenci, Türkiye’de haksız bir eyleme maruz kalındığında açılan tazminat davalarında, mahkemelerin vicdani kanaatine göre tazminata hükmettiklerini, bu yüzden tazminatların caydırıcı olmaktan ziyade sembolik düzeyde kaldığını vurguladı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum