Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İstanbul otelcilerini sevindiren turist hareketliliği

Koronavirüs salgınından dolayı uygulanan kısıtlamalarda evde kalmaktan sıkılanlar tatil bölgelerine koşarken, yabancı turist sayısında da artış yaşanıyor.

Reklam
İstanbul otelcilerini sevindiren turist hareketliliği
22 Temmuz 2021 - 11:21
Reklam
Turist akınından en büyük payı kıyı bölgeleri alsa da, dünyanın en çok ilgi gören şehirleri arasında yer alan İstanbul'a da turist akışı başladı. Özellikle tarihi Sultanahmet bölgesindeki otelciler, gelen turist sayısının arttığını gelecek için umutlandıklarını belirtiyor.

Bayram döneminde yerli turistin İstanbul’da azaldığına dikkat çeken Sultanahmet bölgesi otelcileri uzun süredir yavaş giden yabancı turist ilgisinde büyük bir artış yaşandığını 2 ay öncesine göre günlük ciroların 5 katına çıktığını belirtti.

2 ay öncesine kadar yüzde 30 seviyelerinde olan doluklarının yüzde 80 seviyelerine ulaştığını belirten bölge otelcileri şu anda en çok turisti ABD’den ağırladıklarını belirterek şunları söyledi:

''ABD dışında Avrupalı turistin de ilgisi var. Ortadoğu ülkelerinden de gelişler arttı. Katar, Kuveyt ve Lübnan’dan turistler ağırlıyoruz. Eğer pandemi sürecinde olumsuz durumlar ortaya çıkmazsa İstanbul’un toparlanma sürecine girdiğini söyleyebiliriz Kışın 100 TL’den oda veriyorduk. Şu anda minimum 200 TL’den satılıyor. Müşteri profili de değişmeye başladı. Para harcamayı seven turist de geliyor. Fiyatlar 350 TL’ye kadar çıkıyor. Beklentimiz daha çok Avrupalı turistti ancak Arap turist yoğunluğu var. Gelen Arap turistin büyük çoğunluğu ABD pasaportu ile geliyor. Geçmişteki gibi erken rezervasyonla gelen turist sayısı az. Düzenli bir turist akışı olmasa da durumdan memnunuz. Çünkü geçen yıl pandemi sürecinde çok zor süreçlerden geçtik.''

Avrupalı turistlerin gelişlerine izin verilir ve sayıları artarsa bölgedeki otelciler olarak rahatlama sürecine girebileceklerini belirten İstanbul Ticaret Odası Konaklama Komitesi Başkanı ve Old City Otelciler Platfomu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Aydın Karacabay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Kıyı otellerinde çok ciddi hareketlilik var ancak bu hareketlilik tam olarak şehir otellerine yansımadı. Her ne kadar istediğimiz seviyede olmasa da bir ay öncesine göre artış yaşanmaya başladı. Doluluklarımız yükseliyor. Fiyatlarda pandemi öncesine dönemesek de yaşanan artış bizi yine de memnun ediyor. İngiltere hariç Avrupalı turist gelmeye başladı. Bölgemizde hala kapalı oteller var. Açık olan oteller ise hareketliliğin başlamasından memnun. Bu hareketlilik bizi gelecek için umutlandırıyor. Şehir otelleri olarak kısa çalışma ödeneği desteğine ihtiyacımız var. Eğer bu destek verilirse çok rahatlayacağız. Artan hareketlilikle birlikte verilecek kısa çalışma desteği de olursa şehir otelleri rahatlayacaktır.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum