Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte 2021 turizm sezonunda Antalya'ya beklenen turist sayısı

Kurban Bayramı nedeniyle iç piyasanın da hareketlendiği sektörde turizmcinin gözü Rusya'nın uçuş kısıtlamalarını kaldırmasında.

  • Reklam
İşte 2021 turizm sezonunda Antalya'ya beklenen turist sayısı
12 Haziran 2021 - 11:55
Reklam
Güvenli turizm sertifikası kapsamında hizmet veren turizm sektörü 2021 turizm sezonuna çalışanların büyük kısmının aşılanmasıyla giriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli 899 konaklama tesisine sahip 5 yıldızlı 407 otel ve tatil köyü bulunnan, Türkiye genelindeki 1 milyon 200 bin bakanlık belgeli yatağın yüzde 42’sinin bulunduğu turizmin başkenti Antalya’da tesisler sürekli olarak bağımsız akredite kuruluşlar tarafından denetleniyor.


Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemleriyle başlayan 2021 turizm sezonu için turizmciler, önümüzdeki hafta Rusya’dan uçuşlarla ilgili kısıtlamanın kaldırılması yönünde gelecek kararı beklerken tüm hazırlıkları yapan turizmcinin bu yıl beklentisi geçen yılın iki katı turisti ağırlamak.


Sektör temsilcileri, gelecek hafta Rusya'dan iyi bir haber gelmesini umarken koronavirüs nedeniyle geçen yıl 3.5 milyon turist ağırlayan Antalya, bu yıl 40 ülkeden 7 milyon turist bekliyor.


Ukrayna, Polonya pazarlarının iyi gittiğini belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca uçuş yasaklarının kalkması ve Almanya’nın aldığı kararların da Avrupa’ya örnek olması duumunda geçen yıl yakalanan sayının en az 2 katını yani 8 milyon turistin görülebileceğini söyledi.

1 Haziran itibari ile önemli hamle yapılarak PCR test zorunluluğu ile kapıların sağlıklı turiste açıldığını söyleyen ve sezonun Ekim sonuna kadar uzayacağını tahmin ettiğini belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Ocak ayından bu yana Antalya'ya 850 bin turist geldi. Turizm hareketliliği devam ediyor. Doğu Avrupa’dan ciddi hareketlilik bekliyoruz. Rusya’nın durumuyla ilgili konu netleşirse bunlar bizim zaten ana pazarımız. Antalya’ya 40 ülkeden tatilcinin gelmesini bekliyoruz. Bu yıl Türkiye geneline 17-18 milyon, Antalya’ya ise 7-8 milyon civarı turist bekliyoruz.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum