Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte aşısız turistlere kapılarını açan ülkeler ve giriş koşulları

Son dönemde koronavirüs kısıtlamalarının azaltılmasıyla özellikle onaylanmış bir aşıyla tam aşılanmış olanlar için dünyayı dolaşmak daha kolay hale gelmeye başladı.

  • Reklam
İşte aşısız turistlere kapılarını açan ülkeler ve giriş koşulları
12 Şubat 2022 - 08:23
Reklam
Birçok ülke sınırlarını yalnızca aşılı ziyaretçilere açarken bazı ülkeler aşısız ziyaretçilerini belli kurallar dahilinde kabul ediyor.

Pandemi koşullarına göre şartlar değişkenlik göstereceğinden herhangi bir uluslararası seyahat planlamadan önce gideceğiniz ülkenin yönergelerini düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var. İşte henüz aşı yaptırmamış turitlerin girişine izin veren ülkeler ve bu ülkelere giriş koşulları...


KKTC

Henüz Covid-19 aşısı olmamış Türk turistlere kapılarını açan ülkelerden biri olan ve Türkiye’den gidecek aşısız yolculardan, yolculuktan en fazla 72 saat önce yapılan bir PCR testinin veya kalkıştan en fazla 24 saat önce yapılan antijen testinin negatif sonucunu göstermeleri istennen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ayrıca 6 yaşından büyük tüm yolcuların uçuştan öne önceki son 72 saat içinde bir dijital seyahat belgesi doldurmaları gerekiyor.

Yunanistan
Ziyaret etmek isteyen yolcularda varış tarihinden en geç bir gün önce, kalkış yerinden ve varış yerinden önce kaldığı diğer ülkelerde bulunma süreleri hakkında ayrıntılı bilgi içeren bir form doldurmasını isteyen Yunanistan yolculardan ayrıca ülkeye varışından sonraki 72 saat içinde alınmış negatif bir COVID-19 test sonucu sunmasını istiyor.

Maldivler
Özellikle balayı rotalarının vazgeçilmezi olan ve pandemi döneminde kapılarını ziyaretçilere kapatmayan turistik destinasyonlardan olan Maldivler tüm ziyaretçilerden varmadan önce yalnızca PCR testi yapmalarını istiyor. Test sonucunun negatif olduğunu gösteren PCR sertifikasının kalkıştan en fazla 96 saat önce alınmış olması gerekirken aşıları tam olan ziyaretçiler Maldivler'e giriş yaptıklarında karantinaya alınmıyor. Aşıları tam olmayan ziyaretçilerin ise girişlerine izin veriliyor ancak ülkeye girdikten sonra 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri ve karantinadan çıkmadan önce PCR testi yapmaları isteniyor.

Portekiz
Ülkeye girişlerde virüs taşımadıklarını kanıtlayabildikleri sürece aşısız ziyaretçilere açık olan Portekiz yolcuların ülkeye varıştan sonraki 72 saat içinde veya antijen testine girdilerse 48 saat içinde negatif bir PCR testinin belgelerini sunmaları ve ayrıca yola çıkmadan önce bir yolcu anketi doldurmalarını istiyor. Yolculuğa çıkarken ilgili belgelerin gösterilmemesi durumunda havayolu şirketi uçağa binilmesine izin vermeyeceği için seyahate çıkmadan önce havayolu şirketiyle gerekli belgeler konusunda görüşmek gerekiyor.

Hırvatistan
Aşı olmadıysanız varış tarihinizden sonraki 72 saat içinde yapılan PCR testinin veya 48 saat içinde yapılmış bir antijen testinin negatif sonucu ile seyahat edilen bilen Hırvatistan'da 11 ile 180 gün önce yakalandığınız Covid-19 hastalığından iyileştiğinizi kanıtlayan bir doktor raporu ile ülkeye giriş yapmanız mümkün.

Meksika
Pandemi döneminde her türlü gezgine kapıları açık olan ülkelerden biri olan Meksika'da otoriteler tarafından yapılan açıklamalara göre şu anda ziyaretçilerin ülkeye giriş yaparken negatif bir PCR ya da antijen testi gösterme zorunluluğu veya herhangi bir karantina uygulaması yok. Sadece yolcuların önceden bir form doldurmaları ve ülkeye girerken formdaki QR kodunu göstermeleri yertli oluyor ve yolcuların ülkedeki tatil yerlerine giriş yaparken bir sağlık anketi doldurması gerekiyor.

Kosta Rika
Aşısız ziyaretçilerin giriş yapabildiği ancak diğer ülkelere oranla daha katı yerel düzenlemelere maruz kalınan Kosta Rika çoğu ülkenin aksine aşılanmamış yolcuların girmek için bir PCR ya da antijen testi sonucu sunmaları gerekmiyor. Fakat özel sağlık seyahat sigortası satın almaları ve bunu bir Health Pass'e eklemeleri gerek.

İrlanda
Ülkeye girişlerde yalnızca Birleşik Krallık’tan gelen yolcularda aşı koşulu aramayan İrlanda'ya Birleşik Krallık'tan  seyahat etmeden önce yolcuların bir form doldurması gerekiyor. Ayrıca ülkeye girişten önceki 72 saat içinde yapılan PCR testinin negatif olduğuna dair belgenin yanı sıra eğer daha önce Covid-19 geçirilmişse yolculardan iyileştiklerine dair onaylı bir belge göstermeleri isteniyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum