Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Restoranlar açılış ücreti uygulamaya başladı! Vatandaşın vay haline

Kira bedelini aşan faturalar sonrası menülere yüzde 10-50 aralığında zam gelirken bazı restoranlar 70 TL'ye kadar açılış ücreti almaya başladı.

  • Reklam
Restoranlar açılış ücreti uygulamaya başladı! Vatandaşın vay haline
09 Şubat 2022 - 07:25
Reklam
Son günlerde fatura tutarının kira bedellerini geçmesi ile bazı restoranlar açılış ücreti sistemine geçerken bazıları ise ısıtıcılar için saat başı ücret istemeye başladı.

Alışılmış bir durum olarak işletmeye göre değişmekle birlikte giderlerin yüzde 20’sinin enerjiye gittiğini ancak son zamlarla bazı işletmelerin fatura tutarının kirası kadar, bazılarınınkinin kirasının iki katı gelince sektörde şok yaşandığını belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl bu yüzden her işletmenin kendine göre bir sistem geliştirmeye başladığını, her işletmede değil ama bazılarının semte göre değişmekle birlikte 10 TL ile 70 TL aralığında açılış ücreti aldığını söyledi.


Bu enerji fiyatlarıyla artık bir çay ve kahveyle akşama kadar işletmelerde oturulamayacağını ve böyle olursa işletmelerin batacağını kaydeden TÜRES Başkanı Bingöl kişi başı ücret ya da oturma parası alındığını bu sistemi  tutturabilen işletmenin ayakta kalacağını söyledi.


2022 yılının başlamsıyla birlikte gelen aşırı zamların işletme giderlerini zorlamaya başladığını, bunun menü fiyatlarına yansıdığını, artan fiyatlardan sonra yerli müşteri sayısının ise azaldığını söyleyen TÜRES Başkanı Bingöl şöyle devam etti:


''Enerjiden gıdaya tüm ham maddelere gelen zamlarla birlikte ocak ayından itibaren menülere toplamda yüzde 10-50 aralığında zam geldi. Bundan sonra ne kadar gelir, süreç ve maliyetlerin seyri gösterecek. Ocak ayında yerli müşteri sayısında geçen yıla göre yüzde 20’ye yakın düşüş oldu. Arap turistlerin gelmesiyle şimdi biraz daha iyi. Ekonominin gidişatından dolayı yerli tarafta düşüş var. Tüm bu pahalılığın etkisiyle artık orta gelir sahibi kesime hitap eden işletmeler ortadan kalkacak. Ya alt, ya üst düzey. Ortası yok artık. Ya orada yiyip içecekseniz, ya burada. Böyle bir sürece giriyoruz.''

TÜİK verilerine göre, yıllık gıda enflasyonu ocakta yüzde 55,6’ya ulaşırken bu oran, yüzde 48,7’lik manşet enflasyonun üzerinde geldi. TÜİK verilerine göre son bir yılda patlıcan yüzde 166, patates yüzde 123, salatalık yüzde 111,  sivri biber yüzde 106, çarliston biber yüzde 102, kabak yüzde 83, dolmalık biber yüzde 80, domates yüzde 74 zamlandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum